ПЪРВИ ПРИОРИТЕТ: СВОБОДА
1.1. СВОБОДА И ГРАЖДАНСКО УЧАСТИЕ
Достъпът на всички български граждани до активно участие в политическите процеси е условие за преминаването ни от фасадна към функционираща демокрация, гаранция не само за овластяване на гражданско общество, но и за просперитета ни като общност и нация.
В последните години в България има безогледно погазване на принципите на разделение на властите, безотчетност на институциите и продължаващи усилия да се затрудни участието на гражданите в политическите процеси. Ние ще се противопоставим на това: предложените по-долу мерки целят да улеснят упражняването на конституционното право на избор и на гражданска инициатива на всички български граждани. Стремим се към утвърждаване на добронамерена и функционална социална, икономическа и институционална среда, която да възпроизвежда най-важния капитал – активното гражданско общество. Надяваме се да постигнем реално политическо представителство за всички български граждани, включително живеещите в момента извън пределите на България.
Дългосрочни цели и мерки
- Намаляване на относителния дял на контролирания вот;
- Повишаване на гражданското участие на избори;
- Повишаване на легитимността и отчетността на избраните органи.
Средносрочни цели и мерки
- Гражданите да могат да инициират пряко законопроекти, които да се обсъждат и приемат равнопоставено със законопроектите, внасяни от народни представители и Министерския съвет. Така законодателният процес би бил истински отворен и съобразен с дневния ред на гражданското общество;
- Подкрепа и разширяване на гражданското участие чрез въвеждане на валидни онлайн петиции и граждански инициативи, включително по-улеснени изисквания за иницииране на референдуми;
- Създаване на професионална изборна администрация, която да е политически неутрална и да има капацитета да прилага ефективно изборното законодателство и технологии. Създаване на регионални преброителни центрове за гласуването с хартиени бюлетини.
Краткосрочни цели и мерки
- Въвеждане на дистанционно електронно гласуване и гласуване по пощата, които разширяват възможностите за участие в политическия и изборния процес на българите, живеещи в България или извън нея, включително и при извънредни ситуации като настоящата пандемия;
- Създаване на избирателен район „Чужбина“, който да предпази от изкривяване на вота на избирателните райони в страната и да осигури на сънародниците ни зад граница прилагане на конституционното им право на представителство, както и правото на преференциално гласуване;
- Възможност за парламентарната опозиция да създава анкетни комисии и да провежда парламентарни разследвания независимо от волята на мнозинството чрез промени в Правилника за организация и дейност на Народното събрание.
1.2. МЕДИЙНА СВОБОДА И ПЛУРАЛИЗЪМ
Независимостта и плурализмът на медийната среда защитават правото на всекиго да бъде информиран, да взима информирани решения. Медиите са ключов инструмент за гражданско участие и контрол върху работата на държавните институции.
В момента медиите в България са в морална и икономическа криза, видна от 111-ото място по свобода на словото (по данни на „Репортери без граници“), личаща и в силно критичните доклади на Европейския мониторинг на медийния плурализъм. Тя се проявява още в политическия и икономически натиск върху работата на журналисти, особено когато той е упражняван от държавата като най-голям източник на финансиране. Известен на обществото факт у нас е, че обществените медии обслужват управляващите, а не гражданите. Това води до заливане на медийното пространство с дезинформация, пропаганда, хибридни атаки и използване на медиите за разправа с инакомислещи. То е свързано и с непрозрачната и прекомерно концентрирана медийна собственост, както и с липсата на обективна система за оценка на гледаемостта и отчет на тиражите.
Нашата стратегическа цел в този ключов за свободата сектор е създаване на условия за развитие на независими медии и прозрачна и плуралистична медийна среда. Възнамеряваме да постигнем това чрез законодателни и регулаторни промени, както и чрез промени в образователната система, целящи разпространяване на масова медийна грамотност и подобряване на подготовката на журналистите. Духът на промяната произтича от основните ценности и основните стратегически цели на „Да, България“: независимият, етичен и плуралистичен медиен сектор гарантира на гражданите техните свобода на изразяване, информираност и контрол върху институциите, а качествената и отговорна журналистика е основно средство за противодействие срещу дезинформация, пропаганда и хибридни заплахи.
Дългосрочни цели и мерки
- Стратегия за медийна грамотност за всички възрасти.
Средносрочни цели и мерки
- Реформа на висшето образование в областта на медийната и аудиовизуалната индустрия;
- Адаптиране на аудиовизуалната индустрия към процеса на цифровизация и превръщането ѝ във високотехнологична културна индустрия.
Краткосрочни цели и мерки
- Съчетаване на регулиране, съвместно регулиране и саморегулиране;
- Създаване на механизми за обективни пазарни анализи и данни за медийната индустрия;
- Законова защита на журналистическия труд, включително защита от стратегически дела срещу публично участие (SLAPP);
- Мерки за оценка и утвърждаване на медийния плурализъм и противодействие на медийните концентрации и непрозрачна собственост;
- Стандарти за прозрачно и обективно финансиране с публични средства;
- Увеличаване на формите на граждански контрол и участие в управлението на БНР и БНТ и преразглеждане на изискванията и начина за избор на техните ръководства.