Общинските дружества в София се управляват от едно икономическо мнозинство, за което се твърди, че стои Красьо Черния

14 декември 2024, събота Viber

Общинските дружества в София се управляват от едно икономическо мнозинство, за което се твърди, че стои Красьо Черния

Общинските дружества в София не се управляват от екипа на кмета, не се управляват от ПП-ДБ-СС в Столичния общински съвет, а от едно икономическо мнозинство, за което се твърди, че стои Красьо Черния. От вчера до днес бяха сменени ръководствата на транспортните дружества и на “Топлофикация” – без никакви конкурси начело застанаха анонимници. Назначиха ги незаконно и все още очакваме решенията на съда. След назначенията на тези хора се отприщиха едни обществени поръчки и положението стана страшно.

В “Топлофикация” от 2016-а до днес са натрупани 54 млн. лв. обществени поръчки само за два вида софтуер на една определена фирма. Отправих въпроси към “Топлофикация” за всичко това и те ме заплашиха със съд, ако дам публичност на тези факти. “Топлофикация” твърдят, че миналата година са инвестирали 6 млн. лв. за ремонт на мрежата – това отговаря на въпроса защо 300 блока в “Младост” нямаха парно преди една седмица. Миналата година дружеството е регистрирало милиард и сто милиона лева приходи и милиард и двеста милиона лева загуби. За тази година са планирали 154 млн. лв. оперативна загуба. На фона на това идва шефът на “Топлофикация” и казва: “Не се притеснявайте, тази година ще има парно, няма да фалираме!”

“Топлофикация” наистина е в практически фалит, защото активите им от 2 млрд. лв. почти се равняват на дълговете им около 2 млрд. лв., които се дължат на БЕХ и на “Булгаргаз. Крайният резултат е, че и тази година се чудим ще има ли парно или няма да има.

Ако тези стотици километри тръбопроводи не бяха пробити и не се губеше, а се произвеждаше повече ток, можеше цената за потребителите да остане ниска, а приходите да идват от оптимизацията, която и до ден днешен не е направена. За оптимизацията трябва да се намерят пари за инвестиция – включително в алтернативно гориво – и дружеството малко по-малко ще започне да излиза на печалба. Ако се инвестират необходимите средства, за три години могат да се вдигнат достатъчно мощности и да се ремонтират най-лошите участъци, така че след третата година да започнат приходите да се увеличават, а загубите да се намаляват. С настоящото ръководство, назначено от ГЕРБ и икономическото им мнозинство, нищо няма да се случи.

Ако държавата се намеси и вземе 50% от собствеността в “Топлофикация”, това ще изчисти дълговете на дружеството. Трябва обаче да се намери и адекватно ръководство.

Най-притеснителната обществена поръчка на “Столичен автотранспорт” е за доставка на газ. Направена е обществена поръчка, в която е заложено газът за автобусите през 2025-а година да бъде купен през посредник. Големият проблем е, че дружеството има лиценз да си закупи газ и този посредник е излишен. Със свое решение КЕВР дава десетгодишен лиценз на “Столичен автотранспорт” да купува газ самостоятелно. Новото ръководство е назначено през август тази година, лицензът е издаден в края на септември, а обществената поръчка е обявена през ноември.

Налице е абсолютна безстопанственост и прокуратурата трябва да се самосезира. Не може ръководството на това дружество да си позволява да дава 2 400 000 лева на посредник, за да купи газ при положение, че може да го направи само́. Това увеличава и крайната цена на закупения газ – 16 млн. лв.

Друг скандален пример е обществената поръчка за покупка на части. Въпреки че договорите за тези части са изтекли, с което ръководството на дружеството е наясно от три месеца, много спешно е обявена обществена поръчка само за 15 дни. Кандидатствала е една-единствена фирма за всички три поръчки – същата фирма “Автотрак 2014”, която и досега изпълнява договорите по обществени поръчки и досега е взела около 3 млн. лв. Въпросната фирма сега ще вземе още 1 700 000 лева за новите обществени поръчки. Знаете ли колко служители има? До юни 2024-а година “Автотрак 2014” има един служител. Как може фирма с един служител да спечели обществени поръчки за милиони левове?

-Симеон Ставрев, общински съветник от ПП-ДБ-СС, в „Денят с Веселин Дремджиев

Участници в материала:

Симеон Ставрев

Общински съветник в София

Симеон Ставрев

Регион:

София

Още новини

Атанас Славов: Трябва да направим всичко възможно изборът на ВСС да бъде честен и открит

Атанас Славов: Трябва да направим всичко възможно изборът на ВСС да бъде честен и открит

Божидар Божанов: Заявката за вето на санкциите е стратегическа грешка

Божидар Божанов: Заявката за вето на санкциите е стратегическа грешка

Божидар Божанов: Каним другата седмица парламентарните партии на дебат по предложението ни държавните служители да си плащат осигуровките

Божидар Божанов: Каним другата седмица парламентарните партии на дебат по предложението ни държавните служители да си плащат осигуровките

“Демократична България” призова управляващите да оттеглят кандидатурата на Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК и да предложат истински реформатор

“Демократична България” призова управляващите да оттеглят кандидатурата на Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК и да предложат истински реформатор

ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките

ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките

Ивайло Мирчев: Здравеопазването остава касичка за корупционни схеми - вместо грижа за младите лекари и пациентите, виждаме смяна на лицата, но моделът си е същият

Ивайло Мирчев: Здравеопазването остава касичка за корупционни схеми - вместо грижа за младите лекари и пациентите, виждаме смяна на лицата, но моделът си е същият

Всички новини

Медиатека

Бойко Димитров в "Денят ON AIR

Бойко Димитров в "Денят ON AIR

Атанас Славов в "Още от деня"

Атанас Славов в "Още от деня"

Александра Стеркова в "Денят на живо"

Александра Стеркова в "Денят на живо"

Всички видеа

Позиции

ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките

ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките

Позиция на "Демократична България" относно палежа на български дипломатически автомобили в Скопие

Позиция на "Демократична България" относно палежа на български дипломатически автомобили в Скопие

Културата не може да бъде първата жертва на бюджетната безотговорност

Културата не може да бъде първата жертва на бюджетната безотговорност

Всички позиции
Използваме бисквитки на нашия уебсайт, за да подобрим неговото представяне и вашето преживяване. Ако продължите, ще приемем, че сте съгласни с това. OK