С 12 гласа „за“ и 7 гласа „против“ народните представители от комисията по конституционни и правни въпроси приеха на първо четене законопроекта на „Демократична България“ с вносител Христо Иванов за прехвърляне на Бюрото за защита на свидетели от прокуратурата към Министерството на правосъдието.
Законопроектът предвижда повишаване на капацитета и ефективността на бюрото чрез фокусиране върху основните му функции за защита на лица, застрашени във връзка с наказателното производство, премахване на дублиращи функции по отношение на ГД „Охрана“, ограничаване на възможността за злоупотреба с правомощия, повишаване на публичната отчетност и контрол.
Депутатът от „Демократична България“ Атанас Славов заяви, че проектът предвижда връщането на бюрото на естественото му място, а именно – в изпълнителната власт. Това, според него, е и съобразено с конституцията. Той отчете, че въпреки наличието на дело №5 от 2021 г. в Конституционния съд, Народното събрание може да прави промени в законодателната рамка и по този начин дори да лиши делото от предмет.
Атанас Славов смята, че когато бюрото се управлява от правосъдното министерства, дейността му ще бъде подвластна на много по-голяма отчетност и контрол в сравнение с настоящата ситуация, когато се намира под управлението на прокуратурата. Главният прокурор внесе доклад за дейността на Бюрото, но той не беше приет от депутатите.
„Естественото място на бюрото е в изпълнителната власт и по този начин се избягват съмненията за противоконституционност на сегашната уредба. Освен това повече от година има преобладаващ консенсус за отчетност и контрол“, каза той.
Славов също така отчете и европейските препоръки бюрото за защита да бъде отделено от органите, които имат разследващи и обвинителни функции. „Целта е да се избегне конфликтът на интереси по отношение на защитените свидетели“, добави той.
Депутатът от „Демократична България“ Надежда Йорданова, която е и заместник-председател на комисията, заяви, че това е първият законопроект според новите правила за работа в парламента, които изискват обществено обсъждане. Така на миналото заседание свои становища изразиха представители на прокуратурата, Министерство на правосъдието и гражданския сектор.
„Ясно е желанието за по-голям дебат. Подобен висок стандарт на обсъждане не имало в предходните народни събрания. Така се избягват съмненията за експресен или извънреден процес на законотворчество“, каза тя.
Участници в материала:
Още новини
“Демократична България” потвърждава позицията си, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на Министерски съвет следва да се обсъжда на лидерска среща след постигане на окончателно съгласие по споразумението за управление.
Правната комисия прие на предложените от ПП-ДБ промени в Закона за съдебната власт, които целят спиране на процедурата за избор на Сарафов за главен прокурор
Общо събрание на МО Бургас
Преброителни центрове за всеки 20 000 избиратели.
Позиция на ДБ във връзка с преговорите за редовно правителство
Срещите между Демократична България, ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН продължават
Медиатека
Симеон Ставрев в "ДЕНЯТ ON AIR"
Надежда Йорданова в "120 минути"
Божидар Божанов в "Говори сега"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.