Правилникът на Общинския съвет не е формалност. Той може да подпомага, а може и да пречи на общинските съветници да си вършат работата. А от работата на общинските съветници зависи:
- какъв въздух ще дишаме;
- по какви тротоари ще ходим;
- дали ще имаме фалиращи Общински дружества.
Настоящият правилник на СОС действа от 15 г. Поправян е множество пъти.
Всички дават заявки, че ще го променят, но какво се случва на практика?
В комисиите се вижда, че подходът на мнозинството към тази промяна е формален и тя е на дневен ред единствено заради нашият натиск. Опасяваме се, че в процедурни обсъждания ще се изгуби същността, а тя е съвсем проста:
Общинският съвет трябва да бъде ефективен инструмент за гражданите.
В момента той е превърнат в гумен печат на кмета, в орган, който одобрява формално, и правилникът за работата му изразява тази нагласа – нагласата на общински съветници и кмет, които са от над десетилетие в общината.
- Имаме нужда от правила, които дават гаранция за демократичната работа на органа, така че да не разчитаме на добрата воля на мнозинството.
- Имаме нужда от правила, които отварят работата на съвета към гражданите по начин, който да е удобен за тях и адекватен на съвремието ни. Ние работим за тях, не те – за нас.
Кои са промените, без които няма да имаме истинска промяна в работата на съвета?
- Разумен срок за разглеждане на материалите: 3-дневният е малко. А в момента липса и ясно посочване откога се брои срокът. 7 работни дни, в които съветниците да се подготвят – да се консултират с експерти, да проучат темата, да се срещнат с граждани, да сондират мнение. Макар и подготвителна, работата в комисиите е съществената експертна работа. Когато имаме качествена работа, ще имаме решения, които не биват отменяни от съда и биват приемани от гражданите.
- Съветниците да получават от самото начало пълната необходима им информация: ОС да получават пълното досие на всеки казус, без да им бъдат филтрирани предварително по преценка на администрацията.
- Ефективна прозрачност: аудио и видеозаписи (които да са достъпни за гражданите), гарантиращи, че се отразяват в пълнота мненията и изказванията на съветниците; да има аргументация на гласуването – да е ясно не само кой как е гласувал, но и защо. Протоколите и документите да са достъпни в машинно четим формат.
- Председателят на СОС да има отговорността да обезпечи дейността на съветниците и комисиите: достатъчни зали, адекватен график, съвременна техника…
Още новини

Ако продължим да се делим по този начин, ГЕРБ със сигурност ще се върне на бял кон

Действието на “Спаси София” представлява политическа недооценка. В новата ситуация от „Да, България!“ ще бъдем мост за постигане на съгласие в полза на софиянци

Ако има решение за АЕЦ Белене, то е в интерес на Путин и ще нанесе щета на бюджета ни за 1,2 млрд.

Ще оставим другите партии да си „играят“ на вотове на недоверие, a ние ще продължим да правим реалните опозиционни действия

Пеевски е като жрица на любовта с букет от венерически болести, заразява всеки, до когото се докосне

Скандалът в МВР с разкрития контрабанден канал сериозно притеснява както управляващите, така и управляващия ги – Делян Пеевски, който не иска нито едно парче информация да достигне до народните представители
Медиатека

Ивайло Мирчев в "Денят с Веселин Дремджиев"

Божидар Божанов в "Денят ON AIR"

Ивайло Мирчев в "Още от деня"
Позиции

ДБ: Скандалът с контрабандните цигари в Пловдив води към Пеевски

Декларация от „Демократична България“ относно гарантирането на справедлив и траен мир в Украйна и укрепването на отбраната и сигурността на България и Европа

Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях