Част от измененията в Конституцията я връщат към първоначалния ѝ замисъл от 1991-а година и с избора на обществена квота в съдебната власт ще се възпрепятства капсулирането ѝ. Това заяви народният представител Надежда Йорданова от “Продължаваме Промяната – Демократична България” в ефира на “Здравей, България”. Според нея избраната от парламента обществена квота в прокурорския съвет на ВСС ще означава повече обществен контрол.
“В Конституцията изрично записваме, че представителите на обществената квота трябва да бъдат независими и политически неутрални. Крайно време е българският парламент да поеме своята отговорност, да спрем да избираме на квотен принцип, а да избираме професионалисти. Когато избереш професионалист на високо ниво, доказал високи морални качества в своята практика, той действа независимо и това работи за обществения интерес”, подчерта Йорданова.
Бившият правосъден министър уточни, че ще бъдат създадени процедури, които да гарантират висока степен на прозрачност и достатъчно дълъг период на обсъждане на кандидатурите за обществената квота в прокурорската колегия на ВСС. Йорданова уточни, че ще е необходимо квалифицирано мнозинство от ⅔ за избор на съответните членове от обществената квота, което изисква отговорен подход от всички парламентарни групи.
“Във всеки един момент, в който имаме човешко решение или избор от страна на народните представители, абсолютно легитимен е въпросът дали става дума за политически зависим човек, или за човек с професионални качества. Това няма как априори да се издълбае с камък в Конституцията. Зависи от процедурите и решенията, които взимаме. Убедена съм, че когато новите процедури бъдат разписани в Закона за съдебна власт, ще има висок стандарт на прозрачност и обоснованост в избора и ще бъдат избрани професионалисти”, каза още Йорданова.
Представителят на “Да, България” очерта четирите основни очаквани постижения на измененията в Конституцията – осигуряване на истински независим съд, ефективна и отчетна прокуратура без всевластен главен прокурор, по-голям достъп до конституционно правосъдие за гражданите и гаранции, че България ще има действащ парламент дори и при предсрочни избори.
Депутатът сподели, че не очаква промените в основния закон да бъдат бламирани от подкрепилите ги на първо четене. На въпрос за предстоящата през март ротация на правителствени фигури и разнопосочни публични изказвания през почивните дни Йорданова отговори:
“Нашата парламентарна група има позиция, че ротационният премиер от март насетне ще бъде Мария Габриел. Всичко друго приемам като предколедни закачки. В следващите две седмици най-важните теми на дневен ред са приемането на държавния бюджет и измененията в Конституцията”.
Още новини
Общо събрание на МО Силистра
Ще бъдем безкомпромисни срещу всякакви нелегитимни влияния на ДПС-Ново начало в изпълнителната власт.
Участието на ДБ в преговорите беше проява на отговорност в условия на дълбока политическа криза.
Ще бъдем яростна опозиция всеки път, когато правителството позволява нерегламентирани влияния да определят работата и действията му.
Трябва ни правителство, готово да прекара държавата не просто през кризите, но и решително да я модернизира и да освободи институциите от корупционния захват, не виждаме това в настоящия кабинет.
Покана за Учредително събрание на местна организация в гр. Средец
Медиатека
Мартин Димитров в "Още от деня"
Ивайло Мирчев в "Делници"
Надежда Йорданова в "12+3"
Позиции
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание