Притесняват ме реакциите на институциите, най-вече на прокуратурата, по казуса с изборите. Няма информация какво е иззето, чий е сигналът, но се създава впечатление, че има голям проблем с изборния резултат. Прокуратурата се е врязала в процеса, което ще го забави, но не може да го спре. Иззела е материали в момента, в който се е извършвало преизчисляването. Нищо не пречи на КС да продължи да изпълнява конституционните си задължения. Действията на прокуратурата е трудно да бъдат тълкувани, те са най-малкото странни, а изглеждат и като опит да се забави решението.
Най-важното е да запазим доверието на гражданите в изборния процес. Институциите допълнително рушат това доверие. Призоваваме КС да действа спокойно и да даде на ЦИК и на Информационно обслужване да преизчислят резултата. Самото изчисляване отнема секунди. В случаите с липсващите няколко чували това е проблем, но при 12 хил. секции не може да се разклати доверието в целия изборен процес. Нашата жалба съдържа най-големият брой потенциално проблемни секции, тъй че ние не омаловажаваме липсата им, но когато се взема решение, то трябва да е обмислено и уравновесено.
Очакваме да чуем изземването на база на какво се е случило и доколко пречи на процеса. Действията на прокуратурата са в духа на Костинброд. КС по този тип дела действа като съд. Материали трябва да се дават с разрешение на съда. Който е дал материалите е нарушил това правило, което е проблем. Проблем е и че прокуратурата се е намесила във висящо производство.
От ПП-ДБ ще подкрепим някои текстове от проекта на Бюджет 2025. Няма да подкрепим падането на прага по ДДС, Българската банка за развитие да премине към Министерството на финансите, няма да подкрепим високия дълг, който планират да вземат – 19 млрд. лв.
Направихме предложения, с които целим да спрем източването на Здравната каса. На всички е известен казусът, в който майка разбира на деветия път, че детето ѝ е фиктивно лекувано в болница 8 пъти. Това е струвало 15-20 хил. лв. на НЗОК, а такива случаи има немалко. Много трудно може да се изчисли процента на източени средства.
За да се избегнат подобни злоупотреби, предложихме да има известия при постъпване за болнично лечение, като известието може да бъде чрез SMS, във Viber, по имейл или в е-здраве. Контактни данни има, предвидили сме те да се окрупнят, а по свое желание пациентите може да включат оторизационен код – не просто да бъдеш уведомен, но и да можеш да потвърдиш хоспитализацията си.
Предложихме още да бъдат публични данните за плащанията за всяко лекарство, експертиза, медицински изделия, диетични храни. Ще поискаме и отпадане на здравноосигурителните книжки. Абсолютно излишна хартия е това. Съдържа информация, която вече я има в регистрите на НЗОК и МЗ. Както премахнахме трудовите книжки и синия талон, сега продължаваме с това.
– Божидар Божанов в “Денят ON AIR“
Още новини

ДБ: В бюджета ще подкрепяме само десни мерки и тези за еврозоната

Антоанета Цонева: Хартиената коалиция в момента управлява страната

Залагаме нови, по-високи изисквания към сметосъбиращите фирми, за да бъде София осезаемо по-чиста.

Същността на нашата икономическа политика е да намалим харчовете в бюджета, да увеличим фискалната дисциплина в държавата и да стимулираме икономиката

Странно е затишието на отношенията между президента и Делян Пеевски

Ако има заговор, в него са Пеевски, президентът и “Възраждане”, които имат общ интерес от нови избори
Медиатека

Антоанета Цонева в "Още от деня"

Д-р Симидчиев в "Денят на Дарик"

Бойко Димитров в "Кой говори"
Позиции

Декларация от „Демократична България“ относно гарантирането на справедлив и траен мир в Украйна и укрепването на отбраната и сигурността на България и Европа

Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях

Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза