Методи Лалов пред Дарик: не е редно да се увеличават данъците преди да се оптимизират разходите
06 октомври 2019, неделя Facebook Twitter Viber
6.10.2019. София. Най-важният проект за София през следващия мандат е промяната на Общия устройствен план на София, това каза Методи Лалов, водач на листата на Демократична България в София в разговор с водещия Кирил Вълчев в „Седмицата на Дарик“ вчера. „Да няма това безразборно и хищническо уплътняване, което задъхва определени части от София.“
Като приоритет той изведе и темата с мръсния въздух. „Тежък проблем за града, който нанася щети. 15 хиляди човека на година умират от болести свързани с мръсния въздух, а около 3 милиарда евро годишно е загубата в следствие на болести от замърсена околна среда. Затова, този проблем е толкова важен и ще се работи по него за бързи и ефективни решения“.
По темата за небостъргачите Методи Лалов подчерта категоричното си мнение, че те не трябва да са в идеалния център на града. „За такова строителство може да се мисли в подходящи зони, където са обезпечени с необходимата за тях инфраструктура, която да не води до тези абсурди, с които се сблъскваме – примера „Златен век“, бизнес-сградата на площад „Македония“, виждате как променят облика на града. София трябва да запази историческия облик на центъра си“.
На въпроса дали през следващите четири години ще подкрепи увеличаване на данъците и таксите, Лалов подчерта, че такова увеличение не се налага, но със сигурност трябва да се направи одит и анализ. „Аз съм на мнение, че не е редно да се увеличават данъците преди да се оптимизират разходите на общината и да се подобри контролът върху начина, по който се харчат нашите пари“.
В студиото на Дарик радио бе обсъдена и темата за такса смет. „В програмата на Демократична България има ясно направена заявка, че такса смет трябва да се определя при източника. Който изхвърля повече боклук трябва да плаща повече, в този ред от мисли да бих гласувал за това“, заяви Методи Лалов.
Той потвърди, че не се налага сметосъбирането да е дейност на общината, може да се извършва от частни фирми, но не и по начина, по който това се случваше досега – непрозрачно, с основателно съмнение, че се използват фирми на близки до управляващите хора. Необходим е засилен контрол от страна на общината. Категорично бе заявена и позицията на ДБ за незабавно спиране на изграждането на Инсинератора.
Според него, за да продължи съществуването си, първо трябва да се направи одит на „Топлофикация“. „Сегашното управление на общината доведе до това, че „Топлофикация“ има над 700 милиона дългове. Дружество е в технически фалит, така че първо се налага оздравяването му чрез премахване на схемите, които го източват.“