Къде са иновациите в Плана за възстановяване и устойчивост на България?
03 ноември 2020, вторник Facebook Twitter Viber
България трябва да инвестира европейското финансиране в една амбициозна визия за бъдещето си. Затова потърсихме иновациите в Плана за възстановяване и устойчивост в дискусията ни по темата с Добромир Иванов, председател на BESCO, Българската стартъп асоциация, с Иван Лалев, IT предприемач и член на НС на “Да, България!” и с Иван Матов, Експерт по трансформация на публичния и частния сектор.
Христо Иванов:
🔻Планът на Томислав е абсолютно откъснат от усилието България да има систематична политика за изграждане на икономика, базирана на иновации.
🔻Вместо да се инвестира в основния проблем и основното решение – човешкия капитал, се инвестира в строителство, в стиропор, в дограма.
✅Искаме този ресурс да бъде инвестиран в едно амбициозно бъдеще за България.
✅Трябва ни системен подход, който да промени цялата среда за иновации.
✅Трябва ни съдебна, регулаторна и административна реформа.
✅Именно благодарение на нашия натиск Томислав излезе от нелегалност с този план.
Добромир Иванов, BESCO:
🔻Ние сме най-бързо стопяващата се държава в Европа и хората ги губим. Не виждам в плана къде се повдигат въпросите за връщането на хората.
🔻Демографският ни проблем е толкова голям, че няма как да имаме конкурентна икономика, докато продължават добре образованите ни хора да излизат навън, а ние да слагаме бариери пред привличането на други.
✅Трябва да имаме наука, обърната към бизнеса. Нашето образование трябва да стане пазарно ориентирано.
✅Практиката за субсидии, грантове е очевидно неработеща. Много по-добре е да се дублират инвестициите, направени от частните фондове. Колкото по-близо до подкрепа на пазарните методи, толкова по-добре.
Иван Матов:
✅Иновацията зависи от бизнес средата. А тя се подкрепя, поддържа и защитава от държавните институции.
✅Нашата визия е да създадем среда и държава, която да се движи от системното развитие на иновациите.
🔻Един иноватор, ако не се чувства защитен и сигурен в бизнес средата, първото, което ще направи, е да отиде да създаде иновациите си в друга държава.
✅Иновацията може да бъде постигната само системно. Не с промяна на един закон и създаване на една лаборатория. Всичко трябва да се случи едновременно и да има визия на правителството.
Иван Лалев:
✅Планът да има механизъм за отчетност с цели, проекти и индикатори.
✅Трябва да се дефинират най-напред предизвикателствата, да назовем проблемите с истинските им имена – демографската криза, напускането на младите хора…
✅Трябва да има ясна връзка между иновативни компании, университети за приложни науки и правителството.
✅Инвестиция в образованието и обучението на хората, които вече са в работеща възраст. Държавата да предостави опции за обучение през целия живот.
✅Правителството може да помогне на иновативните компании като стане първи техен клиент.