“Демократична България” ще работи за рестартиране на парламентарната демокрация и за целта ще разговаря с всички партии, с изключение на “Възраждане”. Тази позиция изрази в интервю за българското издание на “Дойче веле” съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов.
“Задачата на този парламент – при положение, че бъде излъчена изпълнителна власт – е да използва това време, за да рестартира всички тези елементи на парламентарната република. Тоест, да бъде направена конституционната реформа като върхова изява, а заедно с това да се проведе поредица от други реформи, свързани както със статута на службите, така и с партийното финансиране. Трябва да бъде преразгледан и Изборният кодекс, така че да имаме консенсус как ще гласуваме в България, за да имаме доверие в изборния процес. Трябва да се преразгледа антикорупционното законодателство, да се преразгледа и допълни статутът на регулаторите, така че да гарантираме висок интегритет и професионализъм на екипите”, заяви Иванов. И определи постигането на тези задачи като един мини политически и институционален преход, при който държавните институции да бъдат рестартирани и страната да се модернизира.
По думите на лидера на “Да, България”, в парламента се очертава минимален консенсус за промени в конституцията в две направления. Едното е преструктуриране на Висшия съдебен съвет, с което да се гарантира независимостта на съдилищата по европейски стандарти. Същевременно преформатиране на прокурорската квота в кадровия орган, с което да се гарантира ефективна отчетност на държавното обвинение пред обществото.
Втората порция конституционни изменения е премахването на функцията на главния прокурор като център на власт, като или директно се заличи тази длъжност, или тя бъде лишена от йерархичните си правомощия, чрез които този, който я заема получава множество формални и неформални лостове на влияние и се превръща в параполитически играч.
Ще се работи още за въвеждане на пряка конституционна жалба и за преосмисляне модела на служебните правителства, за да не се допуска повече възникването на квази президентски режим като сега.
На въпрос, дали в името на всички тези реформи от ПП-ДБ е трябвало да седнат на една маса заедно с ДПС, Христо Иванов отговори: “За тази цел, за това, което описвам като програма за рестартиране на парламентарната република и предоговаряне на обществено-политическия договор в България, ние наистина трябва да седнем на една маса с максимално широко представени слоеве от българското общество през партиите, представени в парламента. То не е просто аритметичен проблем на събиране на гласове, без които това не може да се случи. Не, става дума за устойчивостта на това наше усилие. Нека пак да подчертая: в момента тук върви преход, за който е необходимо голямо усилие.”
Още новини
Декларация за освобождаване на институциите и изборния процес от корупционни влияния
Пеевски е сериен изнасилвач на българската демокрация и влиза в ролята на жертва.
Общо събрание на МО Триадица
Предлагаме санитарен кордон около Пеевски. Смятаме, че безпрецедентното купуване на гласове и контролиран вот за „Новото начало“ доведе до нелегитимно представителство за Пеевски в новия парламент
Божидар Божанов: Борисов продължава да отрича ролята нa Пеевски, стигайки дотам да му адвокатства
Борисов стана адвокат на Пеевски. Ще ги оставим ли в неделя двамата да пропилеят страната?!
Медиатека
Атанас Славов в "Офанзива"
Ивайло Мирчев в "Говори сега"
Антоанета Цонева в "Денят започва с Георги Любенов"
Позиции
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.
Концепция за предварителни избори на ПП-ДБ