Бойко Димитров: Делян Пеевски, Красьо Черния, Орлин Алексиев и Таки искат да сложат ръка върху управлението на София и да харчат парите на софиянци

23 септември 2025, вторник Viber

Бойко Димитров: Делян Пеевски, Красьо Черния, Орлин Алексиев и Таки искат да сложат ръка върху управлението на София и да харчат парите на софиянци

За съжаление има много желаещи да източват общинския ресурс в София – само през “Топлофикация” минават 1 млрд. лв. Затова е много важно кой е в ръководството на дружеството, назначено от ГЕРБ, БСП и ИТН в Столичния общински съвет. Това заяви в ефира на БНТ Бойко Димитров, председател на ПП-ДБ в СОС. 

“Делян Пеевски, Красьо Черния, Орлин Алексиев и Таки са хората, които искат по един или друг начин да управляват София. Всеки един от тях по един или друг начин се стреми задкулисно да сложи ръка върху управлението на София и да харчи парите на софиянци”, категоричен бе Димитров. 

Общинският съветник подчерта, че само за обществената поръчка за ремонта в “Дружба”, който ще остави живущите в квартала без парно и топла вода за общо три месеца, вероятно ще струва над 60 млн. лв. с ДДС. Димитров настоя, че такъв ремонт не може да се случва в този период от годината и кризата е резултат от лошото управление на “Топлофикация” десетилетия назад.

“Въпросът е колко от тези 60 млн. лв. ще бъдат ефективно разходвани и колко ще изтекат в нечий джоб. Източването на “Топлофикация” трябва да приключи и държавата да се намеси – не да влиза като слон в стъкларски магазин, а наистина да помогне дружеството да бъде оздравено. Без частни инвестиции е невъзможно да вдигнем “Топлофикация” на крака” заяви Димитров.

Представителят на “Да, България” даде пример с “Топлофикация” в Пловдив, където цените на топлоенергията са същите, но местното дружество няма нито дълг към “Булгаргаз”, нито проблеми с топлопреносната си мрежа или генериращите си мощности. 

“Знаете ли каква е разликата? Разликата е, че там има частен инвеститор, който още през 2011-а инвестира сериозни средства, за да изгради съвременно и екологично съоръжение. Това трябваше да стане и в София още преди 15 години. ГЕРБ дължат отговор защо толкова години всячески спъваха модернизацията на “Топлофикация” в София. В момента имаме дружество с над 2 млрд. лв. дълг и е почти невъзможно да се намери кой да инвестира в него. След няколко години може да се окаже, че “Топлофикация” вече е абсолютно неконкурентоспособна”, прогнозира Димитров.

Лидерът на ПП-ДБ в СОС бе категоричен, че ГЕРБ и БСП искат “Топлофикация” да остане общинско или държавно дружество.

“Има едни хора отзад, които искат точно това – да се управлява непрозрачно, постоянно да се трупат загуби и да се раздават обществени поръчки на приближени фирми”, заключи общинският съветник.

Участници в материала:

Бойко Димитров

Общински съветник в София

Бойко Димитров

Регион:

София

Още новини

Атанас Славов: Трябва да направим всичко възможно изборът на ВСС да бъде честен и открит

Атанас Славов: Трябва да направим всичко възможно изборът на ВСС да бъде честен и открит

Божидар Божанов: Заявката за вето на санкциите е стратегическа грешка

Божидар Божанов: Заявката за вето на санкциите е стратегическа грешка

Божидар Божанов: Каним другата седмица парламентарните партии на дебат по предложението ни държавните служители да си плащат осигуровките

Божидар Божанов: Каним другата седмица парламентарните партии на дебат по предложението ни държавните служители да си плащат осигуровките

“Демократична България” призова управляващите да оттеглят кандидатурата на Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК и да предложат истински реформатор

“Демократична България” призова управляващите да оттеглят кандидатурата на Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК и да предложат истински реформатор

ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките

ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките

Ивайло Мирчев: Здравеопазването остава касичка за корупционни схеми - вместо грижа за младите лекари и пациентите, виждаме смяна на лицата, но моделът си е същият

Ивайло Мирчев: Здравеопазването остава касичка за корупционни схеми - вместо грижа за младите лекари и пациентите, виждаме смяна на лицата, но моделът си е същият

Всички новини

Медиатека

Бойко Димитров в "Денят ON AIR

Бойко Димитров в "Денят ON AIR

Атанас Славов в "Още от деня"

Атанас Славов в "Още от деня"

Александра Стеркова в "Денят на живо"

Александра Стеркова в "Денят на живо"

Всички видеа

Позиции

ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките

ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките

Позиция на "Демократична България" относно палежа на български дипломатически автомобили в Скопие

Позиция на "Демократична България" относно палежа на български дипломатически автомобили в Скопие

Културата не може да бъде първата жертва на бюджетната безотговорност

Културата не може да бъде първата жертва на бюджетната безотговорност

Всички позиции
Използваме бисквитки на нашия уебсайт, за да подобрим неговото представяне и вашето преживяване. Ако продължите, ще приемем, че сте съгласни с това. OK