Симеон Ставрев: Шефът на “Топлофикация” твърди, че софиянци плащали малко за парно и топла вода – призовавам го да си подаде оставката

25 септември 2025, четвъртък Viber

Симеон Ставрев: Шефът на “Топлофикация” твърди, че софиянци плащали малко за парно и топла вода - призовавам го да си подаде оставката

Временно назначеният от ГЕРБ, БСП, ИТН и отцепници от “Възраждане” шеф на “Топлофикация” Петър Петров заяви, че нямало как дружеството да компенсира над 20 000 жители на “Дружба” – абсолютно безобразна наглост. Това заяви Симеон Ставрев, общински съветник от ПП-ДБ в Столичния общински съвет в “Денят с Веселин Дремджиев”.

“Явно неудобството, причинено на гражданите, няма никакво значение за “Топлофикация”. На всичко отгоре въпросният временно назначен г-н Петров заяви, че сметките на софиянци за парно били ниски. Това само по себе си е страшна наглост и призовавам този човек да си подаде оставката”, категоричен бе Ставрев.

Представителят на “Да, България” подчерта, че ръководството на “Топлофикация” тотално се проваля в задължението си да направи дружеството икономически активно и конкурентноспособно. 

“Топлофикация” е монополист на топлинния пазар в София, докато дружествата в Пловдив и във Варна работят на конкурентен принцип и нямат натрупан дълг от над 2 млрд. лв. към БЕХ и “Булгаргаз”. Шефът на “Топлофикация” не успява да намери инвестиции, с които да вдигне дружеството на крака, а сметката накрая ще платят всички български граждани”, предупреди Ставрев.

Той допълни, че ако по някакъв начин се тръгне към изчистване на дълговете на “Топлофикация”, БЕХ и “Булгаргаз” вероятно ще бъдат компенсирани от държавния бюджет – тоест, от данъкоплатците. Според Ставрев в общинския съвет понастоящем има различни настроения как да бъде разрешен казуса.

“Нито общината, нито държавата има капацитет сама да реши проблема с “Топлофикация”. Според мен трябва да има концесия, но концесията не означава продажба. Концесията на “Софийска вода”, например, е успешна. Там загубите на вода в цялата мрежа са по-малки в сравнение с всяка друга община в България. Столична община има 20% дял в “Софийска вода” и съответно получава дивидент за това. Ако се концесионира “Топлофикация”, може да имаме подобен вид печалби и оздравяване на дружеството”, заяви Ставрев.

Общинският съветник бе категоричен, че София няма да се даде на Таки по отношение на казуса със сметоизвозването и запалените камиони на конкурентна за бизнесмена фирма. Впоследствие въпросната фирма се отказва от участие в обществената поръчка без никакво обяснение за причините.

“Подозираме, че е именно заради запалените четири камиона. По този начин офертата на свързаната с Таки фирма остава единствената. Офертата е изключително нагла, защото той предлага сметосъбирането да струва 360 лева на тон, като индикативната стойност всъщност е едва 160 лева на тон. В момента цялостното почистване на един тон боклук – от събирането, до извозването, преработката и оползотворяването в Завода за боклук струва 400 лева на тон. Таки иска да взима почти същите пари само за извозването и да бръкне дълбоко в джоба на софиянци”, заключи Ставрев.

Регион:

София

Още новини

Божидар Божанов: Правителството припознава предложението на ДБ държавните служители да плащат осигуровки

Божидар Божанов: Правителството припознава предложението на ДБ държавните служители да плащат осигуровки

Атанас Славов: Трябва да направим всичко възможно изборът на ВСС да бъде честен и открит

Атанас Славов: Трябва да направим всичко възможно изборът на ВСС да бъде честен и открит

Божидар Божанов: Заявката за вето на санкциите е стратегическа грешка

Божидар Божанов: Заявката за вето на санкциите е стратегическа грешка

Божидар Божанов: Каним другата седмица парламентарните партии на дебат по предложението ни държавните служители да си плащат осигуровките

Божидар Божанов: Каним другата седмица парламентарните партии на дебат по предложението ни държавните служители да си плащат осигуровките

“Демократична България” призова управляващите да оттеглят кандидатурата на Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК и да предложат истински реформатор

“Демократична България” призова управляващите да оттеглят кандидатурата на Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК и да предложат истински реформатор

ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките

ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките

Всички новини

Медиатека

Бойко Димитров в "Денят ON AIR

Бойко Димитров в "Денят ON AIR

Атанас Славов в "Още от деня"

Атанас Славов в "Още от деня"

Александра Стеркова в "Денят на живо"

Александра Стеркова в "Денят на живо"

Всички видеа

Позиции

ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките

ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките

Позиция на "Демократична България" относно палежа на български дипломатически автомобили в Скопие

Позиция на "Демократична България" относно палежа на български дипломатически автомобили в Скопие

Културата не може да бъде първата жертва на бюджетната безотговорност

Културата не може да бъде първата жертва на бюджетната безотговорност

Всички позиции
Използваме бисквитки на нашия уебсайт, за да подобрим неговото представяне и вашето преживяване. Ако продължите, ще приемем, че сте съгласни с това. OK