В парламентарната Комисия по дигитализация, електронно управление и информационни технологии се проведе публично обсъждане на законопроекта за промени в Закона за електронното управление. Проектът, внесен от Ивайло Мирчев и група народни представители от “Демократична България” получи подкрепата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и на всички представители на браншовите асоциации, които присъстваха на обсъждането. От Държавната агенция “Електронно управление” (ДАЕУ) подкрепиха част от текстовете и дадоха предложения по други. Предложение за промяна направиха и от Комисията за защита на личните данни (КЗЛД).
„С този закон се урежда централизирана система за управление на електронните регистри (като услуга), чрез която бързо и лесно могат да бъдат електронизирани регистри с ниска до средна сложност на водене. Централизираната система ще намали административното бреме за гражданите и бизнеса, а процесите ще бъдат прозрачни и ще се водят ефективно”, каза председателят на комисията Ивайло Мирчев при представянето на законопроекта. Той изтъкна, че през последните години държавата е наляла милиарди левове за електронно управление, но то не е било изградено ефективно.
„Не е нужно хората да разнасят удостоверения от гише на гише, документите да се съхраняват от администрацията и да няма прозрачност. Електронните регистри са сърцето на електронното управление“, каза Мирчев.
Със законопроекта се въвеждат три аспекта на регистровата реформа: регистри на лица, осъществяващи публични функции и доставчици на обществени услуги, административния регистър и надграждането и електронизирането на регистри. Предвижда се администрацията на Министерския съвет да продължи да бъде ползвател на регистъра, но задължението за неговото водене, надграждане и включване в инфраструктурата на електронното управление да премине към ДАЕУ.
По време на обсъждането от ДАЕУ възразиха срещу това предложение. “Отговорността за регистъра сега е на администрацията на Министерски съвет, ние не бихме искали да поемаме чужда отговорност”, каза зам.председателят на агенцията Валери Борисов и изрази готовност ДАЕУ да съдейства технически на администрацията на МС. Той призова за повече време за обсъждане.
“Централизирането на електронните регистри категорично ще намали административната тежест за гражданите и бизнеса. Водените регистри на различните органи не отговарят на Закона за електронните услуги”, каза Борисов.
Председателят на КЗЛД Венцислав Караджов предложи промяна в законопроекта, с която да се разшири понятието „първичен администратор на данни“ и да се изясни, че административното производство може да протече въз основа на закон или подзаконов нормативен акт.
В подкрепа на предложените промени се изказаха представителите на всички браншови организации – Асоциация „Интернет услуги и технологии“, Българска асоциация по информационни технологии, Българска асоциация на софтуерните компании, Сдружение „Национално представителство на българската стартъп предприемаческа общност“, Професионалната асоциация по роботика и автоматизация и експерти.
Росен Генчев, изп. директор на “Биосийк” предложение да се създаде държавна облачна услуга. Това е ключово, за да може да тръгне електронизацията. Как да правим единен софтуер, трябва да се спазват държавни стандарти, услугите трябва да се менажират на централно ниво. Всичко трябва да се прави евтино, бързо и качествено”, заяви той.
“Концепцията и сега е за “държавен облак”. Той в момента не е като амазон, но би трябвало да бъде”, коментира експертът Божидар Божанов.
Председателят на парламентарната комисия Ивайло Мирчев посочи, че между двете четения ще бъдат направени предложения, съобразени с препоръките днес.
Още новини
“Демократична България” потвърждава позицията си, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на Министерски съвет следва да се обсъжда на лидерска среща след постигане на окончателно съгласие по споразумението за управление.
Правната комисия прие на предложените от ПП-ДБ промени в Закона за съдебната власт, които целят спиране на процедурата за избор на Сарафов за главен прокурор
Общо събрание на МО Бургас
Преброителни центрове за всеки 20 000 избиратели.
Позиция на ДБ във връзка с преговорите за редовно правителство
Срещите между Демократична България, ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН продължават
Медиатека
Симеон Ставрев в "ДЕНЯТ ON AIR"
Надежда Йорданова в "120 минути"
Божидар Божанов в "Говори сега"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.