Всяко повишаване на цената от страна на мобилните оператори е основание гражданите и фирмите да прекратят договора си без неустойки. Това предвижда законопроектът за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, чийто вносители са Мартин Димитров и група народни представители от “Продължаваме Промяната – Демократична България”.
“Един от основните ни приоритети е битката с монополите и квази-монополите. Предлагаме потребителите да могат да се отказват без неустойка при едностранно повишаване на цената от мобилен оператор, което включва и случаите на индексация, но не само. Милиони потребители станаха жертва на едностранно индексиране на договори с инфлацията. Очакваме мярката да създаде повече справедливост за потребителите”, коментира народният представител Мартин Димитров.
Законопроектът бе внесен днес в Народното събрание с мотивите да доведе до стабилност на договорите с мобилните оператори, конкуренция между операторите и свобода за потребителите да изберат конкретен доставчик на услугата.
Друго предложение на ПП-ДБ за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения ще дава възможност на гражданите да запазят телефонния си номер при смяна на оператора, независимо от обстоятелствата по прекратяването на договора.
“В последните години се наблюдават некоректни търговски практики на прекратяване на договор от страна на оператор в определени случаи, което препятства възможността за преносимост на номерата”, се казва в мотивите на вносителя Божидар Божанов и група депутати от ПП-ДБ. С предложеното изменение правото на преносимост няма да зависи от това кой е прекратил договора. Премахва се и възможността крайният ползвател да се откаже от това си право.
Още новини

Елисавета Белобрадова: Изборът на Росен Карадимов за председател на КЗК беше черешката на тортата на Делян Пеевски в тази върволица от назначения на ръководства на регулатори.

Очевидно нашето настояване за прилагане на санкциите по „Магнитски“ в България е притеснило Пеевски

Ивайло Мирчев: Категорично трябва да има предварителни избори за президент, партийното его трябва да остане встрани

ДБ: Управляващото мнозинство запази източването на здравната каса, без да защити парите на хората

ПП-ДБ вкарва санкциите “Магнитски” в българското законодателство

Опитват се да „сготвят“ кмета на София. Няма никакви основания за искане на оставката на Васил Терзиев
Медиатека

Елисавета Белобрадова в "Следобеден блок на Дарик"

Ивайло Мирчев в "Денят с Веселин Дремджиев"

Манол Пейков в "Денят на Дарик"
Позиции

ПП-ДБ внесе в парламента декларация за препотвърждаване на ангажимента на България за влизане в еврозоната на 1 януари 2026 г.

ДБ: Скандалът с контрабандните цигари в Пловдив води към Пеевски

Декларация от „Демократична България“ относно гарантирането на справедлив и траен мир в Украйна и укрепването на отбраната и сигурността на България и Европа