Липсва визия накъде вървим и в културата, и в образованието в по-дълъг период. Това заяви кандидатът за народен представител от “Демократична България” Веселин Калановски пред “Дарик”.
“Доста пренебрежително се отнасяме към българската култура. Може би заровени в неудачите, започваме да мислим за оцеляването днес и сега, а не мислим за перспективата на тази нация”, каза той.
“Една икономическа криза минава като лек летен вирус, и след не чак толкова дълго време ще сме забравили за нея. Но пропадането на образованието и културата е като ракови метастази и може никога да не се възстановят. Ако когато изчезне доброто образование и култура, ще изчезнем като нация”, коментира Калановски, който е водач на листата в Ямбол.
Развитието на българската култура е изведено на едно от първите места в програмата на “Демократична България”. “Надграждаме върху основата, която бяхме положили миналата година в поредицата от избори. Сега искаме, ако сме в управлението, да акцентираме върху образование и култура. И колкото се може по-малко политически да се намесваме в тях, за да създадем условия за тяхното развитие”, добави той.
Веселин Калановски заяви, че не трябва да се правят резки промени в двете системи, които са достатъчно консервативни, а да се надгражда. Според него учебните програми трябва да са блестящи, да са стабилни и да дават свобода на учителя да работи върху тях.
“Трябва да дадем свобода на педагозите. Тогава учителят ще може да провокира мислене. Това, което трябва да променим е да не наливаме информация в главите на учениците понякога по доста объркан начин, защото в днешния свят информацията се въргаля по улицата. Необходимо е да научим децата да мислят интердисциплинарно и как да използват тази информация и да правят взаимовръзки”, добави той.
“Необходимо е децата да бъдат подготвени да се справят с постоянно изменящия се живот, защото живеем в една от една от най-динамичните епохи. Децата трябва да са готови да могат да вземат решения и да мислят за себе си”, добави той.
В тази връзка той призовава децата да бъдат учени на “просветен патриотизъм”. По думите му понятията твърде лесно се изкривяват, но когато имаш осъзнат патриотизъм на базата на личното ти знание и опит, това може да те накара да заемеш други позиции по отношение на родината си.
Веселин Калановски смята, че учителската професия продължава да не е атрактивна не заради заплащането, а заради липсата на други стимули, включително и ясни критерии за кариерно развитие. Според него трябва да се знае какви биха били възможностите за административно развитие, за професионална удовлетвореност и да се прекрати усещането за обреченост, че цял живот ще бъдеш само учител.
Според него в отношенията родител-учители въпросът е като яйцето и кокошката. “Начинът за съществуване и успех е в симбиозата и взаимното допълнение. Ако не се намери този синхрон, ще страда или детето страда, или системата, или семейството”, допълни той.
„Що се отнася до умението на мълчиш, не да се нагаждаш, и да се приспособяваш към средата, в която живееш – това е задължително да бъде давано и от образованието, и от семейството“, посочи още Калановски.
Още новини
Декларация за освобождаване на институциите и изборния процес от корупционни влияния
Пеевски е сериен изнасилвач на българската демокрация и влиза в ролята на жертва.
Общо събрание на МО Триадица
Предлагаме санитарен кордон около Пеевски. Смятаме, че безпрецедентното купуване на гласове и контролиран вот за „Новото начало“ доведе до нелегитимно представителство за Пеевски в новия парламент
Божидар Божанов: Борисов продължава да отрича ролята нa Пеевски, стигайки дотам да му адвокатства
Борисов стана адвокат на Пеевски. Ще ги оставим ли в неделя двамата да пропилеят страната?!
Медиатека
Ивайло Мирчев гост в "Алтернативата"
Божидар Божанов гост в Дарик радио
Д-р Симидчиев в "Денят ON AIR"
Позиции
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.
Концепция за предварителни избори на ПП-ДБ