По около 245 000 лв. средно получават като обезщетение при пенсиониране от Държавно предприятие “Ръководство на въздушното движение” ръководителите на полети, а инженерно-техническият състав – по около 105 000 лв. Това става ясно от писмения отговор на министъра на транспорта и съобщенията Николай Събев на парламентарен въпрос, зададен от народния представител от “Демократична България” Ивайло Мирчев.
В края на март Мирчев попита министъра на какъв принцип се изчисляват паричните средства, които се получават при пенсиониране от ръководители и служители на Държавно предприятие “Ръководство въздушно движение, какъв контрол се упражнява от министерството на тази практика през последните 5 години?
От 1996 г. РВД има колективен трудов договор, според който при пенсиониране служителите му получават обезщетение, равно на последното брутно месечно възнаграждение, умножено по броя на отработените години в предприятието, отговаря министър Събев.
През 2006 г. е въведена формула, която слага таван на обезщетението. Така към последната брутна заплата и броят прослужени години се добавя и коефициент на съотношение между индивидуалната основна заплата и базова единица, приета за предприятието.
Обезщетения не получават генералният директор на РВД и членовете на управителния съвет, а само служителите на трудов договор.
Разходите за обезщетенията са включени като отделен раздел в Плана за ефективност на предприятието, който в последните 5 г. е одобрен от Европейската комисия, а надзор у нас осъществява Главна дирекция “Гражданска въздухоплавателна администрация”
Транспортният министър изтъква, че ДП РВД не ползва никакви бюджетни средства, а приходите му изцяло са от такси за предоставено аеронавигационно обслужване.
“Един полицай при пенсионирането си получава средно около 25 000 лв.”, коментира във Фейсбук депутатът Мирчев, и повдигна въпроса, дали не трябва да има реален таван на обезщетенията при пенсиониране в държавни фирми и институции.
Още новини

Христо Иванов: ГЕРБ обслужва интересите на Алексей Петров, за сметка на влизането ни в еврозоната

Надежда Йорданова: Общото явяване с ПП на изборите дава шанс за реформаторско управление

Христо Иванов: Умерен оптимист съм за конституционна реформа на прокуратурата в следващия парламент

Ивайло Мирчев: Когато Гешев беше изслушван в правна комисия, депутати на ГЕРБ идваха да го бранят като Матросов на амбразурата

Покана за Общо събрание на МО Кърджали

Христо Иванов: Заради Алексей Петров и Бойко Борисов влизането ни в еврозоната е под съмнение
Медиатека

Ивайло Мирчев: Пет партии в парламента работят срещу интереса на България да влезе в еврозоната.

Христо Иванов: Много е вероятно да се стигне до избори 2 в 1 с местните

Надежда Йорданова: Третият мандат е всъщност дванайсети, ДБ осъзнава сериозността на ситуацията
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов