Докладът на “Прозрачност без граници” не е изненада. Оценката на българските граждани за усещането за корупция бе очаквано. От април миналата година изпълнителната власт беше оглавявана в два кабинета на Димитър Главчев и всички корупционни практики тогава засилваха това усещане и не даваха повод за обратната тенденция. Не виждаме набелязване на мерки за решаване на проблемите за обществените поръчки и концесиите, а за пълен институционален колапс в борбата срещу корупцията. Липсват реформаторски усилия, а корупционните практики продължават.
Политическата криза в последните 4 години и блокажът на институциите доведоха до пълен отлив на инвестициите от България. Нашата теза винаги е била, че борбата с корупцията е пряко свързана с благоденствието, а то е невъзможно, ако няма инвестиции.
Голямото предизвикателство пред Конституционния съд по жалбите за изборите е да вземе решението си по убедителен и прозрачен пред обществото начин. Трябва да бъде убедително и решението по жалбата на Борислав Сарафов. Защото не беше убедително решението на КС за отмяна на част от поправките в Конституцията.
Назначаването на Людмила Петкова за директор на Агенция “Държавна финансова инспекция” е скандално. То не е мотивирано – ако е отстранена за непрофесионализъм като зам.-министър, тя няма място на такава висока позиция сега.
Управляващото мнозинство не дава отговор как ще търси квалифицирано мнозинство за Висшия съдебен съвет и Инспектората на ВСС. Разговори с нас не са водени. Ние в парламентарната група не сме провели разговор как бихме участвали в този процес. В “Да, България” обаче поддържаме позицията си за номинирани от професионалните и академичните общности кандидати за регулатори и органи на съдебната власт. Надявам се управляващите да са си взели поуката и Народното събрание да избере почтени и професионални членове на тези органи. Настояваме за обективен и прозрачен процес.
-Надежда Йорданова в „12+3“
Още новини

ДБ: В бюджета ще подкрепяме само десни мерки и тези за еврозоната

Антоанета Цонева: Хартиената коалиция в момента управлява страната

Залагаме нови, по-високи изисквания към сметосъбиращите фирми, за да бъде София осезаемо по-чиста.

Същността на нашата икономическа политика е да намалим харчовете в бюджета, да увеличим фискалната дисциплина в държавата и да стимулираме икономиката

Странно е затишието на отношенията между президента и Делян Пеевски

Ако има заговор, в него са Пеевски, президентът и “Възраждане”, които имат общ интерес от нови избори
Медиатека

Антоанета Цонева в "Още от деня"

Д-р Симидчиев в "Денят на Дарик"

Бойко Димитров в "Кой говори"
Позиции

Декларация от „Демократична България“ относно гарантирането на справедлив и траен мир в Украйна и укрепването на отбраната и сигурността на България и Европа

Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях

Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза