Преди точно 2 години Народното събрание, вследствие на проведения референдум, прие промени в Изборния кодекс, с които се предвижда електронно дистанционно гласуване на изборите за Европейски парламент през 2019 г.
Днес, една година преди тези избори, е ясно, че управляващото мнозинство, а и проформа опозицията, не желаят електронното гласуване.
Проектът, за който е осигурено европейско финансиране, е зациклил. Спрян е проектът за електронна идентификация, а новите електронни лични карти, с които електронното гласуване би могло да бъде масово, се отлагат постоянно.
Когато наближат европейските избори през 2019 г., управляващите ще се “завайкат” как ЦИК и администрацията не са изпълнили закона. Но на всички е ясно, че един проект се движи не от администрацията, а от политическата воля – ако управляващото мнозинство имаше такава, проектите вече щяха да са реализирани – както за електронно дистанционно гласуване, така и за електронна идентификация, и вече щяха да текат тестови гласувания, с които да се докаже работоспособността и сигурността на системата.
През февруари ЦИК изпрати свое становище до Народното събрание, в което иска отлагане на електронното гласуване, защото в България няма средство за електронна идентификация. Най-важният спор – дали без национална схема за електронна идентификация може да се гласува – остана без отговор от парламента, макар че можеше да се изясни с една поправка в Изборния кодекс.
Политическият страх от електронно гласуване блокира проектите. И премиерът Борисов, и парламентарното мнозинство се снишават. „Тупането на топката“ е стандартен похват, когато не желаеш нещо да се случи, а представителите на мнозинството демонстрират високо спортно майсторство.
От „Демократична България“ призоваваме управляващите да заявят ясно, че не желаят електронно гласуване през 2019 г. и не могат да го въведат – нямат капацитет и воля да осигурят участие на стотици хиляди наши сънародници в изборния процес, особено на пребиваващите зад граница български граждани.
„Демократична България“ разполага с експертен капацитет и изготвя необходимите промени в Изборния кодекс. Целта е ясна – дистанционно електронно гласуване и включване в демократичния процес както на българите в чужбина, така и на хилядите, затруднени да гласуват на хартия по една или друга причина.
Демократична България
Още новини
Ивайло Мирчев: Бойко Борисов да излезе от храста и да каже какво мисли за искането за имунитета на Пеевски.
Божидар Божанов:Ако не се беше разцепило ДПС, щеше да има правителство на Пеевски и ГЕРБ.
Антоанета Цонева:Търсим надпартиен и равноотдалечен от политическите сили кандидат-премиер, за да може широко мнозинство да подкрепи антикорупционна и проевропейска програма
“Да, България” получи сигнал за рекет от Делян Пеевски и призова Борислав Сарафов да му поиска имунитета
Божидар Божанов: Главчев не успя да излезе изпод сянката на Пеевски
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ относно подготовката за явяване на избори за 51-во НС
Медиатека
Бойко Борисов да излезе от храста и да каже какво мисли за искането за имунитета на Пеевски
Манол Пейков в "Офанзива"
Божидар Божанов в "Стълбището" по Дарик радио
Позиции
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.
Концепция за предварителни избори на ПП-ДБ