ДЕКЛАРАЦИЯ на Демократична България
Във връзка с промените в закона за финансиране на партиите, Демократична България счита, че:
– Предложение за 1 лев субсидия лишава малките партии от възможност за адекватно финансиране на основните дейности;
– Един лев или подобна субсидия е допустима единствено в случай на рязко ограничаване на възможностите за медийна реклама в и извън кампания;
– Разумното решение е таван на субсидиите или регресивна скала с намаляваща субсидия над определени гласове;
– Трябва да се търси обвързаност на държавната подкрепа с финансовия принос на членовете и поддръжниците на партиите.
В тази среда корпоративни спонсори ще имат само управляващите партии. Но и те няма да имат реални спонсори. Или ще се финансират от фирмите, на които сами са налели публичен ресурс по корупционен начин, или ще се финансират чрез рекет.
Предвиденото „отворено финансиране“ представлява узаконяване на политическия рекет и на политическата корупция. Не е случайно, че се предлага от ДПС и ГЕРБ, защото това са двете партии с най-изразени партийни обръчи от фирми, както и двете партии, които практически контролират медиите, обществените поръчки и съдебната власт.
Предлагаме по-ниска субсидия, регресивна скала и ограничаване на разходите за кампания, особено на медийната реклама.
За партийното финансиране трябва да се проведе сериозна и задълбочена дискусия. Обществено обсъждане на предлаганите промени няма. От дебата са изключени не само извънпарламентарните партии, а и експертната общност и гражданското общество. Призоваваме парламентът да не приема тези промени, които ще са с тежки последствия за развитието на политическата система на страната. Настояваме за задълбочена дискусия с включване на всички заинтересовани страни.
Още новини

Христо Иванов: ГЕРБ обслужва интересите на Алексей Петров, за сметка на влизането ни в еврозоната

Надежда Йорданова: Общото явяване с ПП на изборите дава шанс за реформаторско управление

Христо Иванов: Умерен оптимист съм за конституционна реформа на прокуратурата в следващия парламент

Ивайло Мирчев: Когато Гешев беше изслушван в правна комисия, депутати на ГЕРБ идваха да го бранят като Матросов на амбразурата

Покана за Общо събрание на МО Кърджали

Христо Иванов: Заради Алексей Петров и Бойко Борисов влизането ни в еврозоната е под съмнение
Медиатека

Ивайло Мирчев: Пет партии в парламента работят срещу интереса на България да влезе в еврозоната.

Христо Иванов: Много е вероятно да се стигне до избори 2 в 1 с местните

Надежда Йорданова: Третият мандат е всъщност дванайсети, ДБ осъзнава сериозността на ситуацията
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов