Свидетели сме на най-тежката здравна, икономическа и социално-психологическа криза след Втората световна война. Уроците от финансовата криза през 2008/2009 не са достатъчни. Тогава финансовият риск можеше да бъде овладян с финансови инструменти. Сега обаче човешкият капитал – производители и потребители – е под карантина и сривът изглежда гарантиран.
Демократична България е убедена, че държавата няма право да изостави хората и бизнеса в момент, когато много от тях са с гърбове, опрени в стената. Здравната и икономическата криза вървят ръка за ръка и грижата и по двете направления е топ приоритет. Хората трябва да бъдат успокоени, че бизнесите им, пострадали от форсмажора, няма да бъдат фалирани и няма да загубят работните си места. Само така можем да съхраним изключителния си човешки капитал, който има потенциала да изведе България до лидерски позиции. Хората от туризма, транспорта, ресторантите, индустрията всяка година осигуряват милиарди постъпления за хазната. Сега за тях са черни дни и е време да им се помогне. В същото време максимална част от икономиката (разбира се, доколкото това не пречи на борбата с коронавируса) трябва да продължи да работи и да носи добавена стойност. Да не се късат веригите на доставки. Колелото на икономиката трябва да продължи да се върти. Така че колкото се може по-малко хора и бизнеси да имат нужда от помощ.
Предлагаме следните неотложни мерки за преодоляване на кризата:
- Отлагане на плащанията на всички данъци, осигуровки и други задължения на засегнатите от кризата фирми към държавата за поне три месеца, като тази мярка се приложи и към самоосигуряващите се лица.
- Първоначално поемане от правителството на 80% от размера на заплатите на всички служители в най-засегнатите от кризата фирми за април, май и юни 2020 г.
- Държавни гаранции за вече отпуснати банкови кредити за засегнатите от кризата фирми. Отлагане на вноските по лихви и главница с една година, като гаранциите ще позволят на банките да не преквалифицират кредитите в лоши. Това ще подпомогне едновременно и фирмите, и банковата система.
- Създаване на фонд за краткосрочно финансово подпомагане на структуроопределящите фирми в икономиката ни, насочен към запазване на работните места в тях.
- Осигуряване на ликвидност на фирмите с бърз достъп до краткосрочни заеми от ББР.
- Отлагане на промените в Наредба Н-18 за 1.01.2022 г.
- Намаляване на административния натиск върху малкия и средния бизнес.
- Промяна на приоритетите на инвестиционната политика на правителството от големи и икономически нецелесъобразни проекти (АЕЦ „Белене“, газов хъб „Балкан“) към по-малки инвестиции, които да стимулират най-засегнатите от кризата бизнеси.
- Като ключова мярка в борбата срещу лошите търговски практики настояваме КЗП и КЗК да извършат мащабна проверка на пазара на горива в страната.
- Разсрочване на кредитите на физически лица, останали без работа или на намален работен ден, без допълнителни такси, комисиони и наказателни лихви до края на 2020 г.
Финансирането на тези мерки може да бъде осигурено с част от фискалния резерв, отлагане на нецелесъобразни инвестиционни разходи, обществени поръчки и преструктуриране на европейски програми.
Без спасяване на икономиката сега, ще има срив в бюджета още за тази година, като могат да настъпят непредвидими икономически, политически и социални събития. Място за оправдания няма, сега е времето държавата да действа и да съхрани потенциала на икономиката, а с това и на обществото!
Още новини
Искаме мерките от декларацията в коалиционно споразумение. Няма да преговаряме, ако Бойко Борисов е кандидат-премиер
България има нужда проевропейско и антикорупционно управление и защита на парламентарната република
Гласувахме за кандидат на системна партия, с която имаме различни позиции, но БСП подписаха декларацията за санитарен кордон около Пеевски и не затвориха вратата за сформиране на редовно управление в България
Ако законопроекта за спиране избора на Сарафов от ВСС с изтекъл мандат, бъде приет до 16 януари, това ще покаже дали партиите действително подкрепят санитарния кордон около Пеевски.
Може ли ВСС с изтекъл мандат да избере Сарафов?
ПП-ДБ внесе промени в ЗСВ, които да прекратят процедурата за избор на главен прокурор, 5.12.2024г.
Медиатека
Ивайло Мирчев в "Лице в лице"
Надежда Йорданова в "12+3"
Елисавета Белобрадова в "Офанзива"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.