Докато тече водевилът с изборния кодекс, ГЕРБ и БСП съгласувано работят за спешното изграждане на българската част от така наречения „Турски поток“. Междувременно президентът Румен Радев публично потвърждава това съглашaтелство . На този фон, в България пристига министър-председателят на Русия – Медведев, за да финализира с Борисов предателството на българските национални интереси.
За целта всички политически сили в парламента заедно измениха енергийната стратегия на България, за да бъде реализиран руският енергиен проект.
Планът е строителството да завърши в края на годината. Напомняме, че цената на газа формира около 70% от цената на парното, така че високите цени на газа означават скъпо отопление за гражданите.
Ползите за Русия са очевидни, а за България остават рисковете и разходите, които са в следните посоки:
1/ България трябва да поеме изцяло разхода от 3,3 млрд. лева с ДДС, като вероятно сумата ще бъда взета под формата на кредит от държавна фирма. Годишните плащания на лихва и главница, заедно с разходите за поддръжка са значителни и има риск проектът да бъде на загуба.
2/ Изглежда немислимо трасето да бъде изградено до края на годината, включително заради очаквано обжалване на отделни етапи от процедурата. Важно е да се отбележи, че докато тече процедурата за избор на изпълнители, в руската преса се появиха имена на конкретни фирми, които щели да вземат участие.
3/ Българското правителство изглежда на път да се откаже от около 1 млрд. долара неустойки по договора за транзит, които са дължими от Русия през следващите десет години. По въпроса ГЕРБ и БСП действат в пълен синхрон. Ако добавим тези 1 млрд. долара към разходите (защото са пропуснати ползи), изглежда немислимо Руски поток да има положителна нетна настояща стойност.
4/ Руски поток блокира достъпа към Европа на неруски газ по Южния газов коридор.
5/ Този проект няма как да се впише в идеята за газов хъб, защото единствено запазва зависимостта от един източник. Няма и одобрение от ЕК, а само спекулации по темата.
6/ България е единствената страна в ЕС, която продължава да е близо 100% зависима от един източник на газ.
И в крайна сметка Русия търси път да реализира геостратегическата си цел, заобикаляйки Украйна, да доставя енергия на политическите си приятели в Сърбия и Унгария. Проблемът е, че България, с парите на собствените си граждани и с цената на икономически риск, се включва да обслужи чужд интерес.
Ние от Демократична България смятаме, че Руски поток не трябва да се строи, защото единствено засилва зависимостта от един източник, а освен това ще доведе и до финансови загуби. На България са необходими алтернативи. Интересът на страната ни е в най-кратки срокове да бъде изграден интерконектора с Гърция (който целенасочено се бави вече 10 години), който ще създаде възможности за внос на конкуренти цени и подобряване на сигурността на доставките.
Още новини
Ако първата политическа сила е решила да се откаже от това да прави правителство, защото не може да се отдели от Пеевски, това е сериозен проблем.
В тази разделена България, премиерът не трябва да е поляризираща фигура
Ивайло Мирчев: Въпросът, на който всички политици да отговорят е „Искаме ли да променим страната си?“
Искаме оставката на министъра на вътрешните работи заради стотици сигнали и имена за купуване на гласове, включително за това как МВР подпомага купуването на гласове.
Докато не решим проблема с политическата и икономическата корупция, ние не можем да продължим напред
Декларация за освобождаване на институциите и изборния процес от корупционни влияния
Медиатека
Ако първата политическа сила е решила да се откаже от това да прави правителство, защото, например, не може да се отдели от Пеевски, това е сериозен проблем
Надежда Йорданова в "Събуди се"
Ивайло Мирчев гост в "Панорама"
Позиции
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.
Концепция за предварителни избори на ПП-ДБ