Президентът направи опит за саботаж на еврозоната на финалната права. Над 170 народни представители подписаха декларацията на гуверньора на БНБ и на премиера за потвърждаване на ангажимента за влизане в еврозоната. Демокрацията не е просто управление на мнозинството, тя е серия от правила, върховенство на правото и, разбира се, гласът на хората. Тази сложна система води до това, че по някои теми няма как да има референдум, например, по международен договор, който е вече подписан. Не се поставят на референдум и други теми като данъците и въобще политики, които не са от компетенциите на Народното събрание.
Исторически сме виждали как референдумите се използват от демагози и диктатори за постигане на техните цели. Зад тази позиция на президента, която е рязка промяна – защото той преди обясняваше, че няма как да има референдум за еврото – се крие нещо друго. Изглежда той се радикализира. Надяваме се да не е вярна тезата, че президентът получава заповеди от Кремъл, а да става въпрос за вътрешен микс от желанието му за собствен проект, а може би и напрежение около “Боташ”.
Радев подвежда всички, че ако бъде свикан референдум ще може да произлезе нещо от него. Дори и да имаме произнасяне против еврото, ние не можем едностранно да променим ангажимента си. Това е могло да стане 2005 г., преди влизането ни в ЕС или 2019 г. , преди да влезем в чакалнята на еврозоната. Но на този етап, в който всичко е вече въпрос на автоматизъм, няма законен начин да се променят нещата.
Много от митовете против еврото са пропагандирани не само от някои политически лица, но и чрез тролски ферми и сайтове за фалшиви новини – неща, които се спират трудно без налагане на цензура. Пропагандата работи на ниво емоционална реакция. Когато проведеш с хората рационален разговор, те разбират доводите. Тук идва и ролята на силните разяснителни кампании, които за жалост липсват от страна на правителството.
Критиката ми към ГЕРБ е за запазването на имунитетите на “Възраждане”. Те с тяхното гласуване казаха на обществото, че “Възраждане” може да троши, да чупи, да маже, и да останат безнаказани. Това изглежда като политическа сделка и е много лош сигнал, особено когато “Възраждане” продължава да подклажда към омраза и насилие.
Видимо е, че протеста в София е политически ръководен и политически мотивиран, щом се стига до такива крайности. Транспортните синдикати се оглавяват от общински съветник от БСП, а в миналото от общински съветник от ГЕРБ, близка до Борисов. Убеден съм, че кметът и общината са отворени към диалог. Кметът вече е предложил две конкретни решения, но докато те бъдат въведени не е коректно да се тормозят жителите на София. Исканията за справедливи условия и заплащане са разбираеми, но ми се струва, че това извиване на ръце ще доведе до намаляване на обществената подкрепа към протестиращите.
Проблемите на кмета са трупани през последните 20-30 години и изведнъж от ГЕРБ се сещат, че те трябва да бъдат решени веднага. Нещо, което нито Фандъкова, нито Борисов са решили, трудно ще стане на втората година от управлението на Васил Терзиев. Работата му е трудна и резултатите са по-бавни отколкото ни се иска, но смятаме, че се работи в правилната посока, и най-важното – почтено.
-Божидар Божанов, съпредседател на Да, България, в „Седмицата на Дарик радио“
Още новини

ДБ подготвя законопроект, за да не се вдигат произволно продуктовите такси

Случаят с прокурорския син от Перник е символ на големия проблем на българската прокуратура

Слатина си върна кмета на първи тур

Демократична България” ще внесе искане за изслушване на Борислав Сарафов по случаи като “Осемте джуджета”, с Мартин Божанов- Нотариуса и др.

Божидар Божанов: Даниел Митов увисна на подкрепата на Пеевски, по модела на Калин Стоянов

Ивайло Мирчев: ГЕРБ намекнаха за оставка на Митов, но Пеевски бързо ги вкара обратно в правия път
Медиатека

Атанас Славов в "Денят на Дарик"

Елисавета Белобрадова гост в радио Фокус

Бойко Димитров гост в радио Фокус
Позиции

“Да, България” подкрепя инициативата за издигане на единна кандидатура за президент на демократичната общност чрез предварителни избори

ПП-ДБ внесе в парламента декларация за препотвърждаване на ангажимента на България за влизане в еврозоната на 1 януари 2026 г.

ДБ: Скандалът с контрабандните цигари в Пловдив води към Пеевски