ДО
Г-Н ЕЛЕН ГЕРДЖИКОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
СТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
ОТНОСНО: Предложение за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Столичния общински съвет (Загл. изм. – Решение № 84 по Протокол № 7 от 28.02.2008 г.)
Уважаеми господин Герджиков,
На основание чл. 77, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Столичния общински съвет, внасяме предложения, които целят да подобрят прозрачността и отчетността на дейността на Съвета в следните посоки:
- Да се предвиди задължение за публикуване на проектите на решения; съпътстващите ги документи, докладите на водещата комисия, получените становища и др. документи;
- По време на заседанието на СОС гласуването по групи и поименното гласуване да се оповестява в реално време на Интернет страницата на общината;
- Стенограмите от заседанията на Съвета, когато не са закрити, както и разпечатка от гласуването чрез компютризираната система, резултатите от поименното гласуване и протоколите за произведеното тайно гласуване да се публикуват в срок до 7 дни на интернет страницата на общината.
Посредством представените, ще бъде осигурена навременна и пълна информация за всички граждани за съдържанието и мотивите на всяко едно предложение за решение на СОС, както и за това кой и как точно е гласувал по направените предложения. Осигуряването на висок стандарт за прозрачност и отчетност гарантира възможността за активен граждански контрол върху дейността на местния парламент. Поддържането на непрозрачност е бягство от отговорност.
Настояваме предложенията за осигуряване на прозрачност при вземането на решения на СОС да бъдат възприети и приложени при гласуването на Бюджета на Столична община за 2018г.
Приложение: Проект на Решение
22 декември 2017 г.
Христо Иванов – преседател на
ПП Движение Да България
Проект!
Решение за изменение на Правилника за организацията и дейността на Столичния общински съвет (Загл. изм. – Решение № 84 по Протокол № 7 от 28.02.2008 г.)
На основание чл. 21, ал. 3 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, Столичният общински съвет,
РЕШИ:
- . 1. В чл. 79 се създава ал. 4:
“(4) Материалите по ал. 1 се публикуват на интернет страница на Столичния общински съвет в срока по чл. 65, ал. 1”
- .2. В чл. 99, ал. 5 изречение 2-ро се изменя така: “Обявяването на резултатите от гласуванията се прави по политически групи. Резултатите от гласуването по политически групи и индивидуалното гласуване се обявява в реално време, на интернет страницата на общината.”
- . 3. Създава се нов чл. 105а:
“Чл. 105а. Стенограмите от заседанията, когато те не са закрити, разпечатка от гласуването чрез компютризираната система, резултатите от поименното гласуване и протоколите за произведеното тайно гласуване се публикуват в срок до 7 дни на интернет страницата на Столичния общински съвет.”
Още новини

Решение на Националния съвет на “Да, България!”

Христо Иванов: “Демократична България” трябва да дефинира дългосрочните цели на страната от десни позиции

Атанас Славов: Бих предложил задължителна консултация с парламентарните групи при формиране на служебно правителство

Антоанета Цонева: Рекордните 1 милиард лева ще бъдат заделени за капиталова програма и публични инвестиции в общините

Христо Иванов: Дискусията за промени в Конституцията тече по график, следващото разглеждане ще бъде на 8 декември

Антоанета Цонева: Когато един или друг министър предизвика критики, това не трябва да се превръща в своеобразна размяна на заложници
Медиатека

Христо Иванов: Няма да търпим замитане под килима на ексцесии и злоупотреба със сила от страна на полицията

Ивайло Мирчев за исканата смяна на шефа на ДАНС: Президентът да постъпи по-зряло

Ивайло Мирчев: Трябва да преведем страната през кризите, а не да си броим министрите
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов