ПП-ДБ внесе промени в ЗСВ, които да прекратят процедурата за избор на главен прокурор
Предложените изменения в Закона за съдебната власт (ЗСВ) предвиждат прекратяване на откритите процедури за избор на главен прокурор и председател на ВАС към момента на обнародване на закона. Предвижда се и отстраняване на несъответствията в заварените условия по отношение на временно изпълняващите функциите лица, съгласно нововъведените изисквания.
Промените в ЗСВ въвеждат допълнителни гаранции за конкурентност, прозрачност и интегритет на избора на главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВСК) и председател на Върховния административен съд (ВАС), както и се отстраняват някои дефицити на действащия ред за техния избор. По-конкретно:
▶Промени в мнозинствата за избор на председател на ВКС, председател на ВАС и на главен прокурор. С оглед гарантиране на легитимност на избора на главен прокурор след отказ на президента да назначи предложения кандидат за главен прокурор, със законопроекта се предлага въвеждане на допълнително мнозинство за избора – мнозинство от членовете от професионалната квота (наред с първоначално изискуемото мнозинство от 13 члена).
▶Въвеждане на процедурата на двойното мнозинство при избора на председателите на ВКС и ВАС, т.е. решението на пленума на ВСС да се приема с не по-малко от 17 гласа и с мнозинство от членовете, избрани пряко от съдиите.
▶Разширяване на инициативата за номинации на кандидати за главен прокурор, като се дава възможност да номинират всички членове на пленума на ВСС, а не само на членовете на прокурорската колегия.
▶Изслушване на кандидатите за главни прокурори от Народното събрание.
▶Въвеждат се редица ограничения спрямо изпълняващите функциите на главен прокурор, председател на ВКС и председател на ВАС, включително да заемат временно длъжността до 6 месеца.
Повече за законопроекта вижте тук: https://parliament.bg/bg/bills/ID/165827
Още новини
ДБ: Първата работа на правителството е масиран саботаж на еврозоната
Всяко колебание на България по пътя към мястото ѝ в центъра на Европа буди подозрение дали не искат да ни отведат някъде другаде.
Напълно реалистично е от 1 януари 2026 г. да влезем в еврозоната, ако преодолеем тези саботажи, които извършват управляващите
ПП-ДБ останаха сами в подкрепа на еврозоната. Независимостта на БНБ трябва да е национален приоритет
Общо събрание на МО Силистра
Ще бъдем безкомпромисни срещу всякакви нелегитимни влияния на ДПС-Ново начало в изпълнителната власт.
Медиатека
Елисавета Белобрадова в "ДЕНЯТ ON AIR"
Мартин Димитров гост в "bTV radio"
Ивайло Мирчев гост в подкаста на "Offnews"
Позиции
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание