Продължаваме промяната – Демократична България представи предложенията си за промени в Конституцията. Пълният текст на предложенията можете за видите тук.
“Това е версията на “Продължаваме Промяната – Демократична България” на промените в конституцията и те са продукт на многогодишни усилия на демократичната общност. Проектът е обсъждан както с “Правосъдие за всеки”, така и с гражданското общество и професионалните гилдии. Искам обаче да подчертая, че те стъпват на едно по-широко политическо съгласие. В последните месеци бяха обсъждани на различни нива в парламента с колегите от ГЕРБ и ДПС. Надявам се да се види, че зад тези текстове стои висока степен на консенсус, което е гаранцията, че ще изминат цялата процедура в Народното събрание и ще се появят в Държавен вестник”, представи Христо Иванов.
“Повече справедливост. Повече отговорност. Независимост при съдиите. Тези три принципа трябва сменят системата и чувството, че не всички са равни пред закона да остане в миналото. Смяната на тези три принципа ще ни даде и повече от така нужното доверие за влизането ни в Шенген и да продължим пътя си към една нормална европейска държава. Друг важен принцип е да изведем българската култура, писменост и духа на просветата на преден план. Да оставим завет на нашите деца, че България в миналото е дала просвета на голяма част от Европа, и че те са горди потомци на просветители”, заяви Кирил Петков.
“24 май е празник, който обединява. Той е още една причина, освен българският флаг и българският химн, да се чувстваме част от една общност. Това, което можем да дадем на света, е въплътено именно в този празник като празник на българското слово, просвета, култура и на кирилицата като духовно постижение, което ние сме дали на световната култура и което ни обединява с други народи”, заяви Премиерът акад. Денков. Той се включи в събитието заради изключителната важност на конституционната реформа за изпълнение на законодателната и управленската програми с участието на правителството.
“Промените в Конституцията, които предлагаме, ще се превърнат в основна задача на настоящето Народно събрание. Сега действащата Конституция беше приета от Великото Народно събрание през 1991 г. и на практика тя беляза прехода от комунизъм към демокрация. Обстоятелството, че към онзи момент бившата комунистическа партия имаше мнозинство, сложи отпечатък върху отделни елементи на държавното устройство. За съжаление пример е съдебната власт и по-точно в прокуратурата, където на практика беше запазен съветски модел на действие на тази институция. Не случайно сърцевината на промените, които ние сега предлагаме, се отнасят именно до главата за съдебна власт и начина, по който се управлява прокуратурата, защото един от водещите проблеми, пред които сме изправени като общество днес е усещането, че законът не се прилага еднакво за всички. Големият ни стремеж е в това да променим основния закон така, че този дефицит да бъде отстранен”, коментира ген. Атанас Атанасов.
“В основата на това усилие стои усещането в нашето общество, че няма справедливост и усещането, че няма ясен път и ясно бъдеще за България. Следващите 6 месеца са нашият шанс да проведем широк обществен дебат за това какво бъдеще искаме да имаме, в каква държава искаме да живеем и как стъпвайки на заветите и на успехите на миналото можем, не само да станем равни на другите европейски народи, както ни е завещал Васил Левски, но и да ги поведем, както е направило първото българско царство. Много е важно да използваме тези промени, за да покажем какво бъдеще искаме да имаме, как можем да помогнем на Европа и на света да се придвижи напред, каква е мисията на българския народ и как тази мисия може да бъде постигната по начин, който използва талантите на всички български граждани и по начин, който разпределя благата справедливо за всички. Нека не пропускаме този шанс“, заяви Асен Василев.
“Промените в Конституцията ще доведат до подобряване на икономическата среда. Първо, ще осигурят честна и справедлива администрация. Регулаторите повече няма да са бухалки и пречка пред развитието на честния бизнес. Промените ще доведат до просперитет в дългосрочен план – нищо няма да стане бързо, но ще положат добра основа за успешното развитие на България. Втората много голяма крачка е мандатността на кметовете – това е стъпка в правилната посока на дефеодализацията на българските общини. Така ще намалеят неравенствата и България няма да се развива на две скорости”, каза Владислав Панев.
Още новини
Ивайло Мирчев: Трябва да изкореним корените на храста, зад който се крие Бойко Борисов
Джентълменско ще е, ако Борисов излезе и вземе отношение за всичко, което се случва около Пеевски.
Надежда Йорданова: Нашата управленска формула предвижда да работим за формирането на ясно и силно парламентарно мнозинство.
Божидар Божанов: Поисках информация oт МВР за сваленото от тях съдържание, от социалните мрежи
Мартин Димитров: Единственият разумен ход е да се потърси равноотдалечена гражданска фигура за премиер
Надежда Йорданова: Нов Гешев ще бъде вреден за България
Медиатека
Ивайло Мирчев: Трябва да изкореним корените на храста, зад който се крие Бойко Борисов
Джентълменско ще е, ако Борисов излезе и вземе отношение за всичко, което се случва около Пеевски
Божидар Божанов: Поисках информация oт МВР за сваленото от тях съдържание, от социалните мрежи
Позиции
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.
Концепция за предварителни избори на ПП-ДБ