
“Продължаваме Промяната – Демократична България” внесе в деловодството на Народното събрание проект за създаване на временна комисия, която да изследва фактите и обстоятелствата около изчезналата пътна карта и изграждането на газопровода “Турски поток”. Наскоро пътната карта беше показана на обществото от хакнат имейл на сътрудник на руски депутат.
Народният представител от ПП-ДБ Ивайло Мирчев заяви, че още на 6 март е задал въпрос към енергийния министър Румен Радев дали това е истинската пътна карта, която е била в енергийно министерство. Той припомни, че в годините назад многократно е отправял въпроси към министерството по темата и дори е имало разследване на ДАНС.
Мирчев посочи, че друга причина за създаване на комисията е отговорът на министър Радев, от който става ясно, че енергийното министерство не е убедено каква е тази пътна карта и откъде се появява. “България обслужи геополитическия интерес на Путин и на Русия, защото с изграждането на “Турски поток” ние дадохме повод на Путин да започне войната срещу Украйна”, каза Мирчев.
“Ние имахме тръба, която идваше от Русия към България. Нямаше никаква причина да бъде строен “Турски поток”, тъй като освен 3 милиарда лева от строителството, загубихме и 2 милиарда лева от транзитните такси, които България щеше да получи от старата тръба, изградена по съветско време”, добави той.
“В момента чуваме политици от различни политически сили, които твърдят, че “Турси поток” е не само геополитически изгоден за България, но е изгоден и финансово. Това не отговаря на истината. Елементарни сметки показват, че са необходими минимум 30-40 години, за да се възвърне инвестицията. Тогава ние най-вероятно природен газ изобщо няма да използваме”, каза Мирчев.
Народният представител от ПП-ДБ Мартин Димитров е категоричен, че цялото Народно събрание единодушно трябва да подкрепи създаването на комисията.
“По наша инициатива поискахме от Министерството на енергетиката да поиска от руската страна копие от картата. Нито българската страна осигури такова копие, нито руската, което означава, че нещо крият. А в енергетиката ангажиментите са за милиарди левове. И ние искаме да видим какви ангажименти са поемани от името на България”, заяви Димитров и добави: “ГЕРБ са като ветропоказател – единият ден подкрепят Путин и Москва да заобиколят Украйна, помагат в подготовката за войната, в същия момент казват колко е важна диверсификацията”.
Още новини
ДБ поиска президентът да коригира указа си за ЦИК, а ПБ да подкрепи уволнението на зам.-шефа на НЗОК
“Демократична България” внесе 9 законопроекта за по-модерна, прозрачна и справедлива държава
Мартин Димитров: Същият екип – Гълъб Донев и Росица Велковa отново говорят за нереални дефицити, както беше през 2022 г.
ДБ изпраща сигнал до прокуратурата и ДАНС във връзка с данни за възможно заобикаляне на санкционни режими на ЕС и риск от изпиране на пари при придобиването от Валентин Златев на имоти
Основната задача на кабинета и парламентарното мнозинство през следващите 60 дни е да приемат реалистичен бюджет с дефицит до 3%
Мартин Димитров: Предлагат ни огромен нов дълг, без план за оптимизиране на разходите, модернизация на администрация и овладяване на дефицита
Медиатека
Александра Стеркова в "България сутрин"
Божидар Божанов в "Неделя 150"
Александра Стеркова в "Добро утро, Европа"
Позиции
Културата не може да бъде първата жертва на бюджетната безотговорност
Декларация от "Демократична България"
“Демократична България” внесе законопроект за изцяло машинно гласуване