Позиция на „Да, България“:

БОРИСОВ ДОКУМЕНТИРА ПАНИЧЕСКИЯ СИ СТРАХ, ЧЕ МОДЕЛЪТ НА УПРАВЛЕНИЕ С НЕГОВИЯ ОРТАК ПЕЕВСКИ Е ЗАСТРАШЕН

Борисов говори за „опасност“, но отказва да каже каква точно. Затова очакваме да уточни: какво опасно вижда в думите и действията на политици, които са се поклонили на Тюркян чешма и са почели паметта на жертвите на принудителната смяна на имената. Поклонът пред невинни жертви не е заплаха. Заплаха е да превръщаш паметта в повод за внушения и разделение.

Припомняме на Борисов, че “Да, България” е партия, която винаги се е борила за свободата и равнопоставеността на всички български граждани. Винаги сме осъждали т.нар. “Възродителен процес” и неговите продължители днес. Ние не сме за първи път на Тюркян чешма.

Но Борисов действа по добре позната ченгесарска и пропагандна схема: да клейми и да брандира опонентите си, вместо да говори по същество. Каква е тази заплаха, която мята в лицето на обществото?

Защо Борисов никога не отиде на Тюркян чешма и не осъди “Възродителния процес”? Може би защото цялата му кариера обслужва продължаването на схемите на ДС, включително чрез мръсната симбиоза с Пеески. И се опитва да си пере гузната съвест като говори за “синове и внуци”.

Когато Борисов раздава такива етикети, е редно да се припомнят собствените му публични признания и разкази за неговия път в системата: как е мечтаел да бъде приет в ДС — специалността в Академията на МВР; как е напуснал МВР, за да си запази партийната книжка; и за осигурената безплатна охрана на Тодор Живков — лично, като негов гавазин и прислужник, който носи кафе. Когато човек с такава биография — убеден комунист, поддръжник на ДС и сподвижник на диктатора Тодор Живков в лично качество — говори за „комунисти, деца и внуци“, това не е просто космическо лицемерие, а политическа шизофрения, от която България трябва да се лекува.

Второто — и по-важното — е истинската причина за истерията. Тя не е „страх за България“, а страх от разпада на схемите. Страх, че моделът, по който с Пеевски си поделяха територии и влияние, може да се счупи: смесените райони за „голямото Д“ срещу прехвърляне на гласове за ГЕРБ от малцинствата в други райони. Ако това споразумение започне да се разпада на предстоящите избори, ако хората спрат да гласуват по команда и потърсят представителство извън натиска и заплахите, тогава се разпада целият им контролен механизъм над изборите.

И точно от това го е страх — и този страх прелива в личен, „животински“ страх, включително за охраната му. Защото това не е страх за държавата, а страх от гражданите. Борисов и Пеевски не могат да ходят свободно по улиците, защото хората не ги искат. И когато видиш контраста — едни са сред хората и пред паметта, други се крият — разбираш защо Борисов нарича това „опасно“. Опасно е не за България. Опасно е за техния тандем и техните привилегии. Пеевски не беше на Тюркян чешма — от страх. Скрил се е. Да, това ужасява истински Борисов.

Борисов демаскира както своя страх, така и този на Пеевски. Така поне е ясно колко важно е да продължим: трябва да премахнем всички техни привилегии и бухалките им, да разнищим феодалните мрежи, за да престанат местните феодалчета и подчинените институции да командват общности и избори. Защото „опасно“ не е да почетеш жертвите. Опасно е да управляваш чрез зависимости, компромати и изнудване — и после да се уплашиш, че зависимостите вече не работят.

Ако българските турци гласуват свободно, това ще има тектонично значение за българската политика. Предстои.

Още новини

Атанас Славов: Трябва да направим всичко възможно изборът на ВСС да бъде честен и открит

Атанас Славов: Трябва да направим всичко възможно изборът на ВСС да бъде честен и открит

Божидар Божанов: Заявката за вето на санкциите е стратегическа грешка

Божидар Божанов: Заявката за вето на санкциите е стратегическа грешка

Божидар Божанов: Каним другата седмица парламентарните партии на дебат по предложението ни държавните служители да си плащат осигуровките

Божидар Божанов: Каним другата седмица парламентарните партии на дебат по предложението ни държавните служители да си плащат осигуровките

“Демократична България” призова управляващите да оттеглят кандидатурата на Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК и да предложат истински реформатор

“Демократична България” призова управляващите да оттеглят кандидатурата на Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК и да предложат истински реформатор

ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките

ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките

Ивайло Мирчев: Здравеопазването остава касичка за корупционни схеми - вместо грижа за младите лекари и пациентите, виждаме смяна на лицата, но моделът си е същият

Ивайло Мирчев: Здравеопазването остава касичка за корупционни схеми - вместо грижа за младите лекари и пациентите, виждаме смяна на лицата, но моделът си е същият

Всички новини

Медиатека

Бойко Димитров в "Денят ON AIR

Бойко Димитров в "Денят ON AIR

Атанас Славов в "Още от деня"

Атанас Славов в "Още от деня"

Александра Стеркова в "Денят на живо"

Александра Стеркова в "Денят на живо"

Всички видеа

Позиции

ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките

ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките

Позиция на "Демократична България" относно палежа на български дипломатически автомобили в Скопие

Позиция на "Демократична България" относно палежа на български дипломатически автомобили в Скопие

Културата не може да бъде първата жертва на бюджетната безотговорност

Културата не може да бъде първата жертва на бюджетната безотговорност

Всички позиции
Използваме бисквитки на нашия уебсайт, за да подобрим неговото представяне и вашето преживяване. Ако продължите, ще приемем, че сте съгласни с това. OK