Демократична България започва обществена консултация за приоритизиране на общински масиви от данни, които да бъдат публикувани в отворен, машинночетим формат.
Законът за достъп до обществена информация задължава администрациите, в т.ч. общинските, да приоритизират най-общественозначимите данни и да ги публикуват на националния портал за отворени данни.
Какво печели обществото от отварянето на данните?
- Гражданите ще получат прозрачност.
- Бизнесът ще може да предложи адекватни решения за много от проблемите на общинското управление.
Администрациите са задължени от закона да приоритизират най-общественозначимите данни и да ги публикуват на националния портал за отворени данни. В момента това се случва не достатъчно адекватно. Затова започваме обществена консултация.
Какво планираме?
- Обществена консултация: събираме предложения за приоритетни масиви от данни, които да бъдат публикувани. Можете да дадете своите предложения ТУК.
- Ще предложим на най-често исканите 30 масива от данни за гласуване в общинските съвети, където имаме представители.
- Ще окажем оперативна, юридическа и техническа помощ на общинската администрация, за да може реално да отвори данните по качествен и полезен за обществото начин.
Защо е важно?
България трябва да се възползва от най-новите технологични и аналитични решения, използвайки иновационния потенциал на бизнес средата и с активното включване на гражданското общество. Всички данни, събирани и обработвани от общината и общинските дружества трябва да бъдат публично достъпни в отворен (машинночетим) формат. Този подход ще повиши качеството на данните, тяхната прозрачност, актуалност и полезност, за да могат гражданите, бизнесът и самата община да разчитат на адекватни и актуални данни за своите анализи и решения.
Каквъв тип ще искаме да бъдат отворени?
Типът данни, които трябва да бъдат публикувани следва да е много по-широк и да включва свободно предоставяне на актуална информация за околната среда, транспорта, финансови данни за изразходване на общински и държавен бюджет, както и демографски показатели, данни за управлението на всички социални системи, включително образование и здравеопазване.
Само по този начин отворените данни могат да изпълняват ефективно една от ключовите си характеристики – повишаване на прозрачността, борба срещу корупцията, по активно участие на гражданското общество и обратна връзка от гражданите за по-ефективни публични услуги и устойчиво развитие.
Още новини

Христо Иванов: Задължително е да има правителство с втория мандат

Надежда Йорданова: Приемането на механизъм за контрол и разследване на главния прокурор е новината, от която зависи бъдещето на България

Атанас Славов: Промените в НПК са важна стъпка към сериозна реформа на прокуратурата

Христо Иванов за записа на Радостин Василев: Целта е да няма правителство

Трудовата книжка става електронна с приета на първо четене поправка “Божанов” в КТ

Военният министър след въпрос на Ивайло Мирчев: Твърдението за изпращане на български войски в Украйна е невярно
Медиатека

Бойко Димитров: Още през 2020 г. предложихме План за пътна безопасност в София, но нямаше отговор от ГЕРБ

Симеон Ставрев: Целият полицейски ресурс в София е зает с опазването на незаконно шествие, вместо да се ангажира с войната по пътищата

Стела Николова: Битката за Варна ще бъде епична. Следващият кмет ще трябва да оправя цялата каша, забърквана от ГЕРБ 12 години
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов