„Да започнем на чисто“. С този призив движение „Да България!“ се обърна към жителите на град Перник по време на първата от поредицата от срещи в страната. Срещата се състоя на 20-ти януари в Общински комплекс „Дворец на културата“ с основна борбата с корупцията.
Изборът на Перник като място за провеждане на първата подобна среща беше обоснован с парадокса, че от града не е имало подаден сигнал за корупция през изминалата година, а същевременно жителите често са изтъквали корупцията като проблем №1 в областта. Лидерът на „Да България!“ Христо Иванов спомена и много други проблеми за решаване в града, сред които са задлъжнялостта на общината и проблемите с услуги като транспорт и сметоизвозване.
Иванов заяви, че задвижването на развитието на страната е основната цел пред „Да, България!“, като изтъкна, че това развитие трябва да бъде споделено с по-голяма част от българските граждани. Като основни пречки Иванов посочи високото ниво на корупция и трудното намиране на добре обучени работници. Той потвърди, че движението ще участва в предстоящите парламентарни избори и ще представлява най-вече тези граждани, които имат кураж да се борят с корупцията. Иванов изтъкна, че битката трябва да се прехвърли на парламентарен терен, тъй като от личен опит знае, че отделни хора трудно могат да надделеят над корумпираните магистрати. Според него хората в съдебната система трябва да са правилно мотивирани и изтъкна нуждата от ефективна прокуратура и ефективно правораздаване.
Христо Иванов също отбеляза, че обвиненията на прокуратурата срещу министри и бизнесмени от последните седмици имат по-скоро предизборен характер и посочи, че хората не вярват в подобни действия след случая „Христо Бисеров“. На въпросите на перничани за съдебната реформа Иванов отговори, че тя има за цел да вкара във Висшия Съдебен Съвет (ВСС) честни и компетентни хора с характер. Той обясни, че ако не се обърнат досегашните тенденции, следващите пет години ще бъдат изгубени, което ще демотивира младите хора в съдебната сфера и най-вече тези, които не искат да вземат подкупи.
Също така Иванов посочи инспектората към ВСС като пример за ширещата се безотговорност в страната и изтъкна силното присъствие на „послушковци“ в този орган. Той изтъкна, че вкарването на усещане за отговорност в институциите, както и осъждането на определни личности, би подобрило работната атмосфера в тези институции и създало чувство за справедливост сред граджданите.
По темата за корупцията се включи и предприемачът Кирил Петков, който направи съпоставка с американския щат Вирджиния, където през 60-те години на миналия век съдът е бил контролиран от седем “недосегаеми съдии”. Той разказа, че разследването срещу тях започнало по линия на парите – откъде тези хора имали пари и имоти – и приключило успешно след като двама от тях били хванати в данъчни измами, а пет от тях доброволно си подали оставката. Петков посочи, че при желание и воля от страна на дадени институции нещата могат да се развият по същия начин и в България. Той също изтъкна нуждата да представяме силните си страни пред света и да се стремим към първото място там, където сме силни.
Петков отбеляза, че постигнатият през последната година икономически растеж от 3,5% се дължи основно на това, че източените четири милиарада лева от КТБ се завъртяха в българската икономика. Той добави, че фокусът на „Да, България!“ ще бъде върху стимулирането на дейността на експортни компании, които за разлика от големите играчи свързани с корупцията, не зависят от обществени поръчки и от източването на здравната каса.
Юристът Любомир Авджийски също засегна темата за източването на КТБ, като обвини прокуратурата в прикриване на корупционната дупка в банката. Той обърна внимание на липсата на обширно разследване по случая и на факта, че няма осъдени повече от две години след избухването на скандала. Той също посочи липсата на реформи във ВСС, което според него е довело до избора на главен прокурор от политици, а не от професионалнисти.
Според популярния актьор Ивайло Захариев много пари отиват за съмнителни филми с ниска възвръщаемост, където тези пари потъват. Като причини за включването си в „Да, България!“, той изтъкна нуждата от справеливост и търсенето на сметка от хората, тъй като в много случаи дебели договори не се спазват.
Лидерът на движението Христо Иванов заяви, че „Да, България!“ цели максимално силно представяне на предстоящите избори и изтъкна силния експертен потенциал и високо мотивираните хора като най-силни страни на партията. Той също разкритикува и съществуващите партии, много от които според него използват местата в общината като източници на партийно финансиране и правят своите избиратели зависими от работодателите си. Той заяви, че движението е събрало около 130 000 лева от над 1 000 души, и припомни, че разходите се обявяват публично всяка седмица.
„Да, България!“ няма да зависи от крупни предприемачи, а от даренията на хора, обединени от битката за изчистване на страната от корупция, завърши срещата с перничани Христо Иванов.
Още новини
Джентълменско ще е, ако Борисов излезе и вземе отношение за всичко, което се случва около Пеевски.
Надежда Йорданова: Нашата управленска формула предвижда да работим за формирането на ясно и силно парламентарно мнозинство.
Божидар Божанов: Поисках информация oт МВР за сваленото от тях съдържание, от социалните мрежи
Мартин Димитров: Единственият разумен ход е да се потърси равноотдалечена гражданска фигура за премиер
Надежда Йорданова: Нов Гешев ще бъде вреден за България
Атанас Славов: Президентът и ВКС също могат да сезират Конституционния съд за избора на главен прокурор и председателя на ВАС
Медиатека
Джентълменско ще е, ако Борисов излезе и вземе отношение за всичко, което се случва около Пеевски
Божидар Божанов: Поисках информация oт МВР за сваленото от тях съдържание, от социалните мрежи
Единственият разумен ход е да се потърси равноотдалечена гражданска фигура за премиер
Позиции
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.
Концепция за предварителни избори на ПП-ДБ