В последния си ден 46-ото Народно събрание прие преместването на Бюрото за защита на свидетели и символично прие промените в Закона за съдебната власт на “Демократична България” на първо четене.
Бюрото за защита на свидетели, определяно като преторианската гвардия на Иван Гешев, беше преместено от прокуратурата в Министерство на правосъдието с гласуване на закона на второ четене.
Малко по-късно на първо четене беше приет и проектът на Христо Иванов и депутати от “Демократична България”, който предвижда закриването на специализирания съд и специализираната прокуратура. За него гласуваха 130 народни представители от “Демократична България”, ИТН, “Изправи се! Ние идваме” и БСП.
Съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов отчете като положително желанието на останалите политически сили да си присвоят заслугите за приемането на промените в ЗСВ.
“Аз имах очакване, че ще можем да завършим парламента с една добра новина, че в крайна сметка, въпреки всички различия, спорове, разминавания и конфликти, сме намерили някакви общи неща, които можем да сложим като общ знаменател. Но ще завършим парламента с две добри новини”, заяви той от трибуната на парламента.
“Наблюдавам, че всъщност, съдебната реформа е измислена от “Има такъв народ” и от БСП. Това е хубаво, защото в крайна сметка съдебната реформа очевидно се превръща в една тема, която всички искат да си я припишат. Важното е, че всички разпознаваме в тази тема нещо, което е толкова важно, че да искаме да го дръпнем, може би дори леко да се скараме, може би не много разумно да се скараме за нея”, добави той.
Депутатът от “Демократична България” Атанас Славов заяви, че в дългия и изпълнен с редица провалени заседания на правната комисия процес по гласуване на законопроекта са били отчетени редица предложения за подобряване на текстовете.
Извън закриването на специализираните съд и прокуратура, промените в ЗСВ включват още въпроси като двустепенното гласуване във ВСС за кариерното развитие на съдиите, включително и при избора на на ръководителите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС). Той също така разглежда и ограничаване на функциите на прокуратурата извън наказателното производство.
Законът предвижда още кандидатите за председатели на ВКС и ВАС да са действащи съдии като членове на пленумите на съответното съдилище най-малко 5 години преди провеждането на процедурата по избор.
Още новини

Христо Иванов: От големите политически цели няма да отстъпим и днес го показваме

Стела Николова: Време е да гарантираме правата на психично болните пациенти

Христо Иванов: Второто четене на конституционните промени ще е през декември

Атанас Славов: Целта е да няма корупционни дела на трупчета

“Да, България” наложи наказание “предупреждение за изключване” на Мустафа Емин

Христо Иванов: България започва да излиза от ролята на обичайния заподозрян за най-корумпирана страна
Медиатека

ЛИПСВАЩИ ЛЕКАРСТВА: Защо Здравната комисия сезира ДАНС и МВР

Божанов: Късаме синия талон, но да запазим "златния", КАТ може да опрости нарушение

Атанас Славов, министър на правосъдието в „Стълбището“ на Дарик
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов