Остарял закон с 21-годишна давност, липса на нормативни документи и злоупотреби с удостоверяване на български произход за получаване на българско гражданство установи парламентарната комисия за българите зад граница на първото си заседание.
Комисията с председател Антоанета Цонева от „Демократична България“ изслуша заместник-председателя на Държавната агенция на българите в чужбина (ДАБЧ) Димитър Владимиров, както и представители на Министерството на правосъдието, които имат отношение към процедурата за получаване на българско гражданство.
Въпреки че Националната стратегия за българските граждани и българските общности по света е приета през 2014 г., до днес не е приет план за прилагането й. Голяма част от насоките не са реализирани, а части от националната стратегия не се изпълняват. „Има приоритети, по които се е работело без да има определени правила“, заяви Димитър Владимиров. Според него няма координация между институциите и цялата дейност се крепи на волята на отделните министри. Парламентарната комисия установи и липсата на консултативни съвети към консулските служби.
Законът за българите, живеещи извън България от 2000 г. е морално остарял и е непрактичен, според Владимиров. Той не отразява реалностите след членството на страната в ЕС. Освен това има редица нормативни дупки, като в последните години никой не се е наел да го резивира.
Представителите на държавните структури описаха и схемите за получаване на българско гражданство. Липсата на правилник за прилагане на закона и текстът, който посочва, че български произход може да се посочва от организации на българи в чужбина е позволил главоломното увеличаване на молбите от съседните държави от Западните Балкани. Такива организации са били създадени в Северна Македония, Албания и Сърбия, а те са издавали въпросните удостоверения по неясни критерии. „На практика държавата делегира права на НПО в чужда държава да установява наличието на български произход“, заяви Владимиров.
Практиката доскоро е била тези организации да се вписват в регистър в агенцията и след това да получават права да издават удостоверения. На практика обаче никой не може да контролира как тези организации извършват своята дейност. Никога не е имало изискване членовете на тези НПО да са българи или от кандидатите за гражданство да са членове на въпросните организации.
Около 80% от получилите българско гражданство в последните години са на базата на въпросните бележки. Със законови промени от март 2021 г. тази практика е преустановена и удостоверяването на български произход става само по документи. Подалите вече заявления по стария ред имат 3 месеца да представят документи по новия. Става дума предимно за документи от преди 1945 г. – свидетелства за раждане, кръщелни и брачни свидетелства, църковни документи и пр., обясниха експертите от правосъдното министерство.
Още новини
България има нужда проевропейско и антикорупционно управление и защита на парламентарната република
Гласувахме за кандидат на системна партия, с която имаме различни позиции, но БСП подписаха декларацията за санитарен кордон около Пеевски и не затвориха вратата за сформиране на редовно управление в България
Ако законопроекта за спиране избора на Сарафов от ВСС с изтекъл мандат, бъде приет до 16 януари, това ще покаже дали партиите действително подкрепят санитарния кордон около Пеевски.
Може ли ВСС с изтекъл мандат да избере Сарафов?
ПП-ДБ внесе промени в ЗСВ, които да прекратят процедурата за избор на главен прокурор, 5.12.2024г.
Решение на Националния съвет на ПП "Движение Да, България", 2.12.2024г.
Медиатека
Антоанета Цонева в "Денят започва с Георги Любенов"
Мартин Димитров в "Денят ON AIR"
Свилен Трифонов в "БНР Пловдив", 2.12.2024г.
Позиции
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.