Абсолютно постижим е срокът до 2025 г. в България да има напълно електронно правосъдие, както е предвидено в Националната програма “Цифрова България 2025”. Това заяви министърът на електронното управление Божидар Божанов на дискусия в парламентарната комисия за електронно управление. Той и правосъдният министър Надежда Йорданова отговаряха на въпроси на депутати, магистрати и съдии в продължило два часа и половина заседание на комисията.
“По-добро, по-бързо и по-прозрачно правосъдие, при пълна гаранция на човешките права и основните свободи. Това е стратегията ни за съдебна реформа и пътна карта”, каза министър Йорданова. И подчерта, че освен софтуер и хардуер, това означава и промяна на процеси.
“Гражданите и бизнесът ще могат да упражняват правата си електронно, ако желаят, а процесите в съдебната система, вкарани в електронна среда за проследимост и съхраняване на всички документи, не трябва да ограничават процесуални права”, заяви министър Божанов.
По време на дискусията бяха обсъдени редица проблеми на Единния портал за електронно правосъдие, Единната информационна система на съдилищата и Единната деловодно-информационна система.
От всички съдилища в България, единствено Върховният касационен съд (ВКС) се е отказал още миналата година да ползва единната система на съдилищата. Според съдия Тотка Калчева от ВКС, това се дължи не толкова на техническите несъвършенства на системата, изработена и поддържана от “Информационно обслужване”, колкото заради това, че чрез нея се нарушават процесуални закони – например обявяването на съдебния акт, имащ отношение с датата на влизането му в сила. За това обаче вината била на подзаконовите актове на Висшия съдебен съвет.
Министър Божанов призна за легитимни част от изискванията на ВКС, както към потребителския интерфейс, така и с оглед на специфичната работа на този съд, доколкото част от дейността му няма никой друг съд.
Повечето от практикуващите юристи в залата признаха, че дигитализацията на документи на хартиен носител тече бавно и непълно и мнозина съдии се затрудняват първо да търсят документите по дадено дело в електронен формат, после да проверяват по папките дали няма още.
Проблеми има и с електронното призоваване. Министър Йорданова съобщи, че още през януари е създала работна група в Министерството на правосъдието, която работи по законодателни промени, предложени от ВСС.
Още новини

Мартин Димитров: Изпращането на Пеевски в конституционната комисия не беше правилен ход от страна на ДПС

Атанас Славов обяви, че казусът “Осемте джуджета” вероятно ще бъде поставен на обсъждане във ВСС

Ивайло Мирчев: Конституционната реформа е наша кауза и за нея ще разговаряме с всички партии в парламента

Стела Николова: Правим всичко възможно да спасим Пловдивския панаир от Георги Гергов

Надежда Йорданова: Питането на Гешев до Конституционния съд е шум в системата и опит за бавене

Христо Иванов: Искаме нови консултации и промяна на състава на конституционната комисия
Медиатека

Божидар Божанов: Кандидатурата на Делян Пеевски за Комисията по конституционни въпроси не е подходяща

Константин Павлов: Напълно възможно е да излезем с общ кандидат, който от ноември да е кмет на София

Бойко Димитров: Още през 2020 г. предложихме План за пътна безопасност в София, но нямаше отговор от ГЕРБ
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов