Министърът на правосъдието Надежда Йорданова изрази учудване защо законопроектът, който урежда правата на европейските прокурори продължава да не се разглежда в Народното събрание. В интервю за Нова телевизия тя призова депутатите да започнат да работят върху важните законопроекти вместо да се занимават с тяснопартийни интереси.
“За българските граждани е изключително важно да се разследва корупцията с европейски средства. Това се прави от европейските делегирани прокурори. Внесли сме законопроект за изменение на Закона за съдебната власт, който дава по-добра възможност на европейските прокурори да свършат точно тази работа. Той мина през две комисии, но тази седмица не е в програмата на НС”, коментира тя.
Като допълнение министър Йорданова припомни, че за да бъдат отпускани средства от ЕС по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), е необходимо да се променят редица закони.
“Действително работата по различните законопроекти вървеше по-бавно, отколкото планирахме и очаквах. В ПВУ има поредица от мерки, които трябва да се случат до края на годината и затова ни трябва действащ парламент. От тези мерки и реформи зависят 13 млрд. лв. да влязат в икономиката в България”, коментира тя.
Министър Йорданова заяви, че всички установени от АДФИ нарушения в договорите на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ (ГДИН) са били подписвани при управлението на последното правителство на ГЕРБ.
“Няма установена корупция ли? Какво означава при изпълнението на един договор АДФИ да е установила индикатори за измама – платена, но неизвършена работа, избрани изпълнители с най-високите цени? Всички лоши практики са се случвали при последното правителство на ГЕРБ”, заяви Йорданова.
“Правят се настойчиви опити да се забрави каква е алтернативата. Алтернативата е управление на ГЕРБ и ДПС. Какво породи тази алтернатива през годините? В 21 проверени поръчки в ГДИН няма нито една поръчка, в която да няма установено тежко нарушение”, коментира още тя.
Един от големите проблеми на България е пропиването на корупцията и разхищението навсякъде. А част от този проблем е, че сме толкова претръпнали, че скандалът трябва да е десетки стотици милиони, за да му обърнем внимание”, каза още министър Йорданова.
Още новини

Мартин Димитров: Изпращането на Пеевски в конституционната комисия не беше правилен ход от страна на ДПС

Атанас Славов обяви, че казусът “Осемте джуджета” вероятно ще бъде поставен на обсъждане във ВСС

Ивайло Мирчев: Конституционната реформа е наша кауза и за нея ще разговаряме с всички партии в парламента

Стела Николова: Правим всичко възможно да спасим Пловдивския панаир от Георги Гергов

Надежда Йорданова: Питането на Гешев до Конституционния съд е шум в системата и опит за бавене

Христо Иванов: Искаме нови консултации и промяна на състава на конституционната комисия
Медиатека

Божидар Божанов: Кандидатурата на Делян Пеевски за Комисията по конституционни въпроси не е подходяща

Константин Павлов: Напълно възможно е да излезем с общ кандидат, който от ноември да е кмет на София

Бойко Димитров: Още през 2020 г. предложихме План за пътна безопасност в София, но нямаше отговор от ГЕРБ
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов