„При преговори за съставяне на бъдещо правителство “Демократична България” ще отстоява националния интерес много по-категорично и по много по-взискателен начин. Националният интерес по отношение на Русия е максимално бързо приключване на войната, без да се променят границите на Украйна”, заяви Йорданова в интервю за NovaNews, която е водач на листите на ДБ в 23 МИР в София и в Русе.
Надежда Йорданова заяви, че съдебната реформа остава приоритет на “Демократична България” и че преговорите с останалите политически сили ще са необходими по ключови за страната въпроси, като конституционната реформа и избора на членове не Висшия съдебен съвет и инспектората на ВСС.
“Необходимо е да се търси конституционно мнозинство и ние ще потърсим подкрепа от всички сили, защото предстоят да се вземат важни решения за съдебната система. Ще поставим ясно и конкретно приоритетите, принципите и въпросите, както и предложение за рамка, по която промените в конституцията да се случи. Това ще е платформата за търсене на широко съгласие”, коментира Йорданова. Тя припомни, че още през април е изпратила писмо до парламента да бъде изпълнена една дългогодишна препоръка на Венецианската комисия, а именно в парламентарната квота във ВСС да не бъдат избирани действащи прокурори и следователи.
Надежда Йорданова заяви, че въпреки че промените в конституцията са магистралата за реформи в прокуратурата, “Демократична България” ще търси всички възможни варианти за ограничаване на правомощията на главния прокурор.
“Не можем да седим и да чакаме да се случи това мнозинство от 160 депутати в Народното събрание. Не можем да бездействаме. Затова предприемаме всички други мерки, които ни оставя конституцията – ограничаване на правомощия на прокуратурата, като се създаде възможност за обжалване пред съда на отказите на прокуратурата да образува досъдебно производство”, каза тя.
Бившият правосъден министър заяви, не смята за загубена битка факта, че ВСС не отстрани главния прокурор Иван Гешев. Йорданова беше първият министър, който започна и доведе до край процедурата. “Това само потвърди, че институционалният ред не е достатъчно ефективен и не позволява наистина обективно да се разгледат и обсъдят въпросите, когато главният прокурор е прекрачил границата на допустимото”, добави тя.
Още новини

Христо Иванов: Ще рестартираме парламентарната демокрация. Трябва устойчиво усилие, не просто сбор от гласове

Ивайло Мирчев и Мартин Димитров питат Сметната палата за неприключени одити на 14 общини и 6 институции

Ивайло Мирчев: Съгласно ли е българското служебно правителство, че в Русия има демокрация, та да изгоним противник на Путин?

Депутатите от ДБ Ивайло Мирчев и Мартин Димитров дадоха на прокуратурата решение на Сметната палата, оневиняващо шефа на АПИ

Константин Павлов: Напълно възможно е да излезем с общ кандидат, който от ноември да е кмет на София

Христо Иванов: Задължително е да има правителство с втория мандат
Медиатека

Константин Павлов: Напълно възможно е да излезем с общ кандидат, който от ноември да е кмет на София

Бойко Димитров: Още през 2020 г. предложихме План за пътна безопасност в София, но нямаше отговор от ГЕРБ

Симеон Ставрев: Целият полицейски ресурс в София е зает с опазването на незаконно шествие, вместо да се ангажира с войната по пътищата
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов