Предсрочното освобождаване на вече бившия главен прокурор Иван Гешев не е повод за радост, защото три години и половина постът беше заеман от лице без необходимите професионални и нравствени качества. Това заяви в ефира на Българската национална телевизия бившият правосъден министър Надежда Йорданова. Според нея Гешев е действал като дразнител и мотиватор за обществото и политическите партии да осъзнаят колко необходими са реформите в съдебната система и прокуратурата, за да заработят в полза на обществото.
“Свалянето на Иван Гешев не трябва да спре необходимите реформи”, подчерта народният представител от “Продължаваме промяната – Демократична България”. Йорданова добави, че следващата крачка за избор на временно изпълняващ длъжността главен прокурор ще е решаваща дали ще се възвърне поне малко авторитетът на прокуратурата, или дискредитирането ѝ ще продължи.
Представителят на “Да, България” смята, че ВСС трябва да изчака измененията в Конституцията в парламента, преди да се избере постоянен наследник на Иван Гешев. Процесът би отнел между два и пет месеца в зависимост от това дали 160, или 180 депутати ще съставят конституционното мнозинство в пленарна зала – според това дали по бързата или по по-бавната процедура ще се променя основният закон.
“След фиаското, което претърпя ВСС през последните години, вярвам, че този път ще проявят разум и ще изчакат. Няма смисъл да започваш процедура за избор на постоянно изпълняващ длъжността главен прокурор, след като е ясно, че законодателят готви промени, които сериозно реформират института “главен прокурор”, а освен това скъсяват и мандата му. Така или иначе, ако сега бъде избран нов главен прокурор, ще трябва да му бъде прекратен мандатът и отново да започне нова процедура. Това е хабене на обществено доверие и ресурс”, подчерта Йорданова.
Бившият правосъден министър заяви още, че нито един от заместниците на Иван Гешев не генерира доверие за работа в полза на обществото. Според нея изборът на наследник не трябва да е политическо решение, а настоящият състав на ВСС следва да избере временно изпълняващ длъжността главен прокурор, който отговаря на конституционния стандарт, притежава серизони качества и служи на необходимата висота.
На въпрос на водещия Йорданова уточни, че трайната позиция на “Демократична България” предпоставя функциите на главния прокурор да бъдат силно ограничени, а структурата на прокуратурата значително променена. Според нея премахването на института главен прокурор създава риск от свикване на Велико народно събрание и невъзможност наказателната политика да се провежда по единен начин на територията на цяла България. “Когато няма едно звено, което да държи и организира процеса, се създава опасност в 28 области да има различно водене на досъдебното производство”, заключи Йорданова.
Още новини
Искаме мерките от декларацията в коалиционно споразумение. Няма да преговаряме, ако Бойко Борисов е кандидат-премиер
България има нужда проевропейско и антикорупционно управление и защита на парламентарната република
Гласувахме за кандидат на системна партия, с която имаме различни позиции, но БСП подписаха декларацията за санитарен кордон около Пеевски и не затвориха вратата за сформиране на редовно управление в България
Ако законопроекта за спиране избора на Сарафов от ВСС с изтекъл мандат, бъде приет до 16 януари, това ще покаже дали партиите действително подкрепят санитарния кордон около Пеевски.
Може ли ВСС с изтекъл мандат да избере Сарафов?
ПП-ДБ внесе промени в ЗСВ, които да прекратят процедурата за избор на главен прокурор, 5.12.2024г.
Медиатека
Ивайло Мирчев в "Лице в лице"
Надежда Йорданова в "12+3"
Елисавета Белобрадова в "Офанзива"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.