Съдебна реформа в радикалния ѝ вид за борбата с корупцията, особено по високите етажи, е не само възможна, но може да се случи в съвсем кратки срокове. Това заяви правосъдният министър Надежда Йорданова в предаването “Лице в лице” по bTV.
По думите ѝ това може да стане чрез реформа във Висшия съдебен съвет, ограничаване на правата на прокуратурата и възможността за съдебен контрол над отказите ѝ да разследва определени случаи.
“Най-голямата власт, най-големият източник на злоупотреби от страна на прокуратурата е това те да избират кога да не провеждат предварително разследване в случаи, когато има много ясни данни за определени престъпления. Това е и един от начините да се слага чадър над определени групи хора”, каза Йорданова. И даде за пример случаите с Бойко Борисов и кюлчетата злато, безобразното застрояване на “Росенец” и усвоените десетки милиони левове за студен резерв в ТЕЦ-а на Ахмед Доган.
Правосъдният министър изтъкна реформата на КПКОНПИ като още един начин за борба с корупцията. И обясни, че този орган трябва да се раздели на две с оглед спецификата на функциите – от едната страна отнемането на незаконно придобито имущество, като отговаря на съответните европейски стандарти, от друга – засилване на правомощията на антикорупционната комисия.
“Органите трябва да имат разследващи функции, за да могат в неотложни случаи да образуват досъдебно производство и действията, извършени в рамките на този процес, събраните доказателства, да бъдат годни за използване на следващи етапи. Това ще постави прокуратурата в една по друга ситуация, при която по-трудно ще може да си затвори очите”, допълни тя, като заяви, че ще даде възможност за по-активна роля на подателите на сигнали, които да могат да обжалват евентуален отказ от образувано производство.
Надежда Йорданова коментира, че процедурата по оставката на главния прокурор трябва да бъде решена от закона, което е отговорност на Народното събрание. Тя направи аналогия със случая “Цацаров”, който ясно показва, че “Гешев задръства системата”.
“Това, че Гешев не си върши добре работата, не може да бъде оставено без последствие. Ние ще настояваме както ВСС да влезе активно в своята роля, така и новият инспекторат да разследва и да проверява всеки магистрат безкомпромисно, а не избирателно”, категорична е министърът на правосъдието.
Надежда Йорданова подчерта, че закриването на специализираните съдилища и прокуратура е безусловно. Като изтъкна, че в коалиционното споразумение ясно е записано, че нито едно дело, което е в съдебна фаза, няма да бъде прекратено и обвиняемите няма да могат да избягат от отговорност. “В преходни и заключителни разпоредби има предвиден един период в който магистратите да могат да си догледат делата, които са в съдебна фаза. Що се отнася до преназначаването на магистратите, те ще минат по общия ред, който е предвиден в Закона за съдебната власт”, добави тя.
Още новини

Манол Пейков спечели Награда за европейски гражданин за 2023-та г.

Ивайло Мирчев: Предлагаме допълнителна военна помощ за Украйна

Хартиената трудова книжка стана електронна

Христо Иванов: От големите политически цели няма да отстъпим и днес го показваме

Стела Николова: Време е да гарантираме правата на психично болните пациенти

Христо Иванов: Второто четене на конституционните промени ще е през декември
Медиатека

ЛИПСВАЩИ ЛЕКАРСТВА: Защо Здравната комисия сезира ДАНС и МВР

Божанов: Късаме синия талон, но да запазим "златния", КАТ може да опрости нарушение

Атанас Славов, министър на правосъдието в „Стълбището“ на Дарик
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов