Войната по върховете на съдебната власт е разкрила грозни вътрешни зависимости, които нямат място в професионалното поведение на магистратите. Това заяви в ефира на радио “Дарик” бившият правосъден министър Надежда Йорданова и добави, че още тази седмица парламентът може окончателно да одобри на второ четене механизма за контрол и търсене на отговорност от главния прокурор. Това обаче би било недостатъчно, ако не приключи сагата с проблемите в съдебната власт и системата не бъде реформирана радикално чрез изменения в Конституцията.
“Когато поисках отстраняването от длъжност на главния прокурор Иван Гешев, той се държеше като диригент на останалите членове във ВСС и им даваше насоки кой и колко дълго да говори”, заяви Йорданова. Според нея действията му са целели да демонстрират арогантност и подчинение в система, за чиято кардинална промяна “Демократична България” настоява години наред.
“Ние сме представители на политическата сила, която отдавна предлага конкретни мерки – промяна в правомощията на главния прокурор, в структурата на ВСС, както и поредица от други изменения, които ще наложат кардинална трансформация в начина на управление на съдебната власт”, уточни депутатът от ПП-ДБ.
Тя подчерта, че радикалната съдебна реформа с изменения в Конституцията е устойчивото решение за развитието на България и призова колегите си в НС да не забавят този процес.
Представителят на ръководството на “Да, България” разясни, че и в миналото прокуратурата се е превръщала в арена на жестоки междуличностни сблъсъци, които нямат общо с институционализма. Тя напомни за конфликтите от времето на Никола Филчев и Сотир Цацаров, но очерта и различен нюанс.
“Настоящият конфликт съвпадна с политическата криза и Гешев се изкуши много агресивно да влезе на политическия терен. След протестите през 2020 г. обаче политическите сили бавно започнаха да осъзнават, че така не може”, каза още Йорданова.
Депутатът потвърди позицията, че е необходимо правителство с втория мандат, което трябва да изведе България от кризата и да гарантира конституционна реформа на прокуратурата. Визията на ДБ за такъв кабинет предвижда експертен характер и максимална партийна неутралност. Бившият правосъден министър подчерта, че процедурите и разговорите за управленската формула не са приключили, а решенията тепърва предстоят.
“Надявам се да не допуснем този прозорец от възможности пред нас да се затвори, без да изведем България в бъдещето, където ѝ е мястото, с реформирана съдебна система и пълна интеграция в Европа като член на Шенген и еврозоната”, заключи Йорданова.
Още новини

Общо събрание на МО Панчарево

Призоваваме г-жа Киселова да възстанови вписването на парламентарната група на МЕЧ в регистъра на парламентарните групи в съответствие с духа на правилника и да не прилага процедурни хватки за заглушаване на опозицията

ДБ: В бюджета ще подкрепяме само десни мерки и тези за еврозоната

Антоанета Цонева: Хартиената коалиция в момента управлява страната

Залагаме нови, по-високи изисквания към сметосъбиращите фирми, за да бъде София осезаемо по-чиста.

Същността на нашата икономическа политика е да намалим харчовете в бюджета, да увеличим фискалната дисциплина в държавата и да стимулираме икономиката
Медиатека

Антоанета Цонева в "Още от деня"

Д-р Симидчиев в "Денят на Дарик"

Бойко Димитров в "Кой говори"
Позиции

Декларация от „Демократична България“ относно гарантирането на справедлив и траен мир в Украйна и укрепването на отбраната и сигурността на България и Европа

Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях

Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза