Гарантирането на независим съд е висша демократична ценност и основен фокус в измененията в Конституцията. Това заяви народният представител Надежда Йорданова от “Продължаваме Промяната – Демократична България” в ефира на Българската национална телевизия.
“Голямата цел на реформата в Конституцията е осигуряването на истински независим съд. За да има такъв според международните стандарти, то в кадровия орган, който назначава и освобождава съдии, мнозинството трябва да имат съдии, избрани от съдии”, заяви Йорданова.
Представителят на “Да, България” уточни, че според Конституцията 11 от членовете в кадровите органи на съдебната власт трябва да са избрани от парламента, а с намаляването на участието му във Висшия съдебен съвет, то трябва да се увеличи участието му в прокурорския съвет.
“Това е конституционната математика. Вие имате 11 човека и трябва да ги разпределите по някакъв начин. Трябва да решите къде да намалите влиянието на обществената квота и къде да го засилите. Защо е важно именно съдът да бъде независим – защото той решава със силата на присъда кой е престъпник и кой – не”, подчерта Йорданова. И допълни, че парламентът трябва ясно и прозрачно да избере партийно неутрални и независими хора в обществената квота на ВСС с много високи изисквания към тях.
Бившият правосъден министър заяви още, че реформата ще гарантира ефективността на прокуратурата в наказателното производство, а главният прокурор няма да е всевластен и разпореждащ се какво да правят останалите прокурори. Йорданова подчерта, че не може да има ефективна прокуратура, ако не се гарантира автономността и професионализма на всеки един прокурор.
“Трябва да признаем, че по отношение на престъпленията и съмненията за корупция по високите етажи прокуратурата все още дължи много на обществото и трябва да бъде по-ефективна и убедителна. Много внимателно и с нетърпение следя действията на европейската прокуратура по повод сигнала на кмета Терзиев за “ремонта на ремонта” на “Граф Игнатиев”. Това е много интересен случай, който може би ще ни даде възможност за съпоставка как се работи в едни условия и как в други”, каза Йорданова.
Депутатът подчерта още, че измененията в Конституцията ще гарантират непрекъсваемост на парламента и изрично ще заявят основната задача на служебните правителства – провеждането на честни и свободни избори.
“България е парламентарна република и не можем да си позволим ситуация с повече от два месеца без действащо Народно събрание. Да се твърди, че парламентът е опасен е меко казано странно, дори скандално”, смята Йорданова. На въпрос относно възможността българи с двойно гражданство да бъдат избирани в Народното събрание тя заяви, че пасивното избирателно право е практика в почти всички държави-членки на Съвета на Европа.
“Днес предстои гласуване в пленарна зала и ще видим какво ще се случи. Става въпрос за гарантиране на пасивно избирателно право на всеки български гражданин. Конституцията казва, че българските граждани имат еднакви права, където и да се намират”, заключи Йорданова.
Още новини
В тази разделена България, премиерът не трябва да е поляризираща фигура
Ивайло Мирчев: Въпросът, на който всички политици да отговорят е „Искаме ли да променим страната си?“
Искаме оставката на министъра на вътрешните работи заради стотици сигнали и имена за купуване на гласове, включително за това как МВР подпомага купуването на гласове.
Докато не решим проблема с политическата и икономическата корупция, ние не можем да продължим напред
Декларация за освобождаване на институциите и изборния процес от корупционни влияния
Пеевски е сериен изнасилвач на българската демокрация и влиза в ролята на жертва.
Медиатека
Надежда Йорданова в "Събуди се"
Ивайло Мирчев гост в "Панорама"
Божидар Божанов в "Лице в лице"
Позиции
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.
Концепция за предварителни избори на ПП-ДБ