Ако приемем, че парламентът има две седмици живот, се страхувам, че няма да остане време за нито един от законите в Плана за възстановяване и развитие, заяви министърът на правосъдието Надежда Йорданова в разговор с журналиста Веселин Дремджиев.
“Това, за което би имало технологично време, са два много важни законопроекта в сектор “правосъдие”. Единият е за ресурсното обезпечаване на европейските делегирани прокурори, а вторият е измененията в гражданския процесуален кодекс, който предвижда единна информационна система за запорите на моторни превозни средства”, поясни правосъдния министър.
Според нея в тази ситуация на наслагващи се кризи и при толкова отговорни задачи, най-добре е това Народното събрание да състави правителство. “Всички данни показват, че следващият парламент ще бъде още по-фрагментиран. Не е ясно при бушуваща само на няколко стотин километра война какво може да се случи”, смята тя.
Мнението на министъра е, че решението за избори ще струва много пари буквално, защото България трябва да приеме 23 закона, а това изисква време и работещ парламент.
“Техническата комисия на Европейската комисия беше в България само преди десетина дни и там беше даден много ясен знак, че ако не си приемем законите и не си изпълним реформите в сроковете, които сме предвидили, първо и второ плащане по Плана за възстановяване и устойчивост няма да има. Проверката на изпълнението е на всеки 3 месеца и никой няма да ни чака да се оправдаваме с каквито и да било причини”, категорична е Йорданова.
Според нейната сметка дори да няма избори, до края на годината има между 60 и 70 пленарни дни и в тях на второ четене трябва да минат на второ четене 23 законопроекта, също така и бюджет.
“Часовникът тиктака и никой няма да ни чака. “Демократична България” много ясно е заявила, че ако получи трети мандат, който по същество е втори опит за първия мандат, ние ще търсим подкрепа единствено и само от досегашните партньори в управлението”, подчерта министър Йорданова. Също така отбеляза, че големите задачи, които имаме да разрешим изискват конституционно мнозинство, а това предполага участие на опозицията.
“Това може да стане въз основа на принципен публичен разговор след ясни критерии и изграден механизъм. Да не забравяме, че тази реформа цели една работеща прокуратура, а при работеща прокуратура, сделки са невъзможни”, отбеляза Надежда Йорданова.
Още новини

Отстраняването на инж. Стоян Братоев от поста изпълнителен директор е преврат

Ако продължим да се делим по този начин, ГЕРБ със сигурност ще се върне на бял кон

Действието на “Спаси София” представлява политическа недооценка. В новата ситуация от „Да, България!“ ще бъдем мост за постигане на съгласие в полза на софиянци

Ако има решение за АЕЦ Белене, то е в интерес на Путин и ще нанесе щета на бюджета ни за 1,2 млрд.

Ще оставим другите партии да си „играят“ на вотове на недоверие, a ние ще продължим да правим реалните опозиционни действия

Пеевски е като жрица на любовта с букет от венерически болести, заразява всеки, до когото се докосне
Медиатека

Бойко Димитров в "Добро утро, Европа"

Ивайло Мирчев в "Денят с Веселин Дремджиев"

Божидар Божанов в "Денят ON AIR"
Позиции

ДБ: Скандалът с контрабандните цигари в Пловдив води към Пеевски

Декларация от „Демократична България“ относно гарантирането на справедлив и траен мир в Украйна и укрепването на отбраната и сигурността на България и Европа

Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях