В никоя страна, приела еврото, не е имало значима инфлация заради прехода към него. Но подобна хибридна война с подобни фалшиви новини е имало навсякъде, както сега у нас. И ако имаше голямо поскъпване например в Литва, Латвия и Естония, хората там нямаше така драстично да увеличат доверието си в еврото, както отчитат данните на Евробарометър.
Преди да въведе еврото през 2011 г., само 37% от естонците подкрепят еврото. А през 2024-а подкрепата вече е 82%, т.е. хората очевидно са доволни. Латвия влиза в еврозоната през 2014 с 40% подкрепа за еврото, но през 2024-а тя вече е 63%. Литва влиза в еврозоната през 2015 г. с 47% подкрепа за еврото, през 2024-а тя нараства на 71 сто. Хърватия се присъединява към еврозоната през 2023 г. с 55% одобрение за еврото, през 2024 г. тя се качва на 71%. Това показва, че хората в началото са били изплашени – такава злонамерена кампания е имало и там, но след време фалшивите страхове са опровергани.
Убеден съм, че и у нас ще стане така. Защото доходоти навсякъде в еврозоната започват да растат, по-бързо в частния сектор, а държавният го следва. Българите ще имат повече доходи, повече търговия с ЕС, повече инвестиции, повече туризъм, и без разходи за превалутиране. Еврото е надграждане на валутния борд. Защото включва възможност Европейската централна банка да подпомага България при криза. Еврото е подобрен валутен борд.
В магазините вече има цени в лева и евро, за да се види, че няма поскъпване. Лъжа бяха твърденията, че курсът на лева към еврото ще бъде променян, а той ще се запази, вкл. заради решение на Народното събрание – остава си 1,95583 лева за евро. Нека търговците отсега да дават и двете цени, въпреки че плащанията до края на годината ще си останат само в лева. Търговците, които го направят, помагат за преодоляване на лъжите.
Управляващите избраха слаб състав на регулаторите. Даже най-зле представилите се бяха избрани на първо място. Но Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите имат не особено сложна задача при приемането на еврото и при минимални усилия ще се справят. По-сложна задача пред КЗК са мерките срещу картелите.
Информационната кампания трябваше да е за Хърватия, която последна се присъедини към еврозоната, да се сравнят цените преди и след влизането на еврото там. Вместо това кампанията на правителството е абстрактна и разлята.
На 4 юни очакваме два конвергентни доклада – на ЕЦБ и на ЕК, и очаквам те да са положителни. През юли финансовите министри и Съветът на ЕС трябва да вземат окончателно решение. Това ще е страхотна новина за България. Досега при положителен конвергентен доклад не е имало негативно гласуване в Съвета на ЕС. Но дори решението на Съвета на ЕС не трябва да е единодушно, а с квалифицирано мнозинство.
Определени партии, поради липса на собствена икономическа доктрина, и целейки да отдалечат България от ядрото на ЕС и да я превърнат в нещо като Беларус, зависима от Москва, се хванаха в кампания срещу еврото. Президентът също се включи в този хор. На него му е ясно, че този референдум не може дори просто практически да бъде проведен непосредствено преди датата на доклада. Дано този път на протеста срещу еврото днес не се стига до ексцесии.
От ПП-ДБ предупреждавахме, че това правителство зависи от Делян Пеевски и той вече е част от управлението във всеки аспект – от бюджета, през другите законопроектите, до регулаторите.
– Мартин Димитров в “Седмицата на Дарик радио”
Участието на Мартин може да гледате тук: https://www.youtube.com/watch?v=aL9EYwnmDy0
Още новини

Ивайло Мирчев: Над Таки и Ковачки има политически чадър, Борисов и Пеевски мълчат

Божидар Божанов: Министър Митов остана само с подкрепата на Пеевски

Ивайло Мирчев за трагичната смърт на Явор Георгиев от Варна: ГЕРБ са отговорни за продължаващото полицейско насилие

Божидар Божанов: Назначенията на „Новото начало“ в МВР избухват в ръцете на министър Митов

Надежда Йорданова: Прокуратурата се оправдава арогантно за своите провали, къде са разследванията

Постоянното влизане в битки с правителство, с политически партии, с управляващи и опозиция е странна тактика за една президентска институция
Медиатека

Ивайло Мирчев в "Денят започва"

Божидар Божанов в "Тази сутрин"

Надежда Йорданова в "Здравей, България"
Позиции

“Да, България” подкрепя инициативата за издигане на единна кандидатура за президент на демократичната общност чрез предварителни избори

ПП-ДБ внесе в парламента декларация за препотвърждаване на ангажимента на България за влизане в еврозоната на 1 януари 2026 г.

ДБ: Скандалът с контрабандните цигари в Пловдив води към Пеевски