Днес бе публикуван Докладът на Европейската комисия относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка.
Зад витиеватия Брюкселски синтаксис и отметките под линия, се оголва следното:
1. Не е изпълнен в задоволителна степен нито един от шестте показателя по Механизма. Затова Механизмът продължава.
2. Липсва ясен план за конкретни действия за изпълнение на препоръките от доклада на „Европейските прокурори“.
3. Комисията отбелязва многобройните документи, приети във връзка с борбата с корупцията, но констатира, че много от предвидените мерки са само формулирани в общи линии и все още не са изразени в конкретни действия.
4. Съществуват съмнения за възможно неправомерно влияние на ВСС над съдии.
5. Електронното правосъдие изглежда все още като „по-дългосрочен проект“.
6. Критикуват се стихийните и непрозрачни изменения в Закона за съдебната власт, като се борави с аргументите на Венецианската комисия.
7. Относно новия проект за антикорупционен закон, ЕК настоява да се внимава да не бъде застрашен достигнатият напредък във връзка с отнемането на незаконно придобито имущество.
8. Започналите значителен брой дела срещу висши държавни служители, както и министри и магистрати, рядко водят до осъдителни присъди. Според ЕК този модел сочи за генерален проблем.
9. Промените в наказателноправната уредба трябва да се извършват по прозрачен начин, след провеждане на обществен дебат в магистратските среди и след консултации с гражданското общество.
10. Най-положителната оценка е дадена за избора на членове на ВСС от професионалните квоти, но има негативни констатации за това, че изборът на членове на ВСС от парламентарната квота на практика е бил предрешен.
11. За разлика от предишните доклади на ЕК, в този няма нито една дума за състоянието на медийната среда в България и начина, по който тя се използва за смачкване на обществения дебат за реформа.
В доклада има пълен отказ от политическа оценка, прикрит зад „мнението“, че с „непрекъснато политическо лидерство и решимост за постигане на напредък в реформата“, някъде в „близко бъдеще“, България „би трябвало да може да изпълни оставащите препоръки“ по Механизма.
Битката за всяка дума в доклада и редакциите до последния момент, са довели до изложение, което на места е крайно неясно, непълно и лишено дори от смисъл.
Още новини

Върховенството на правото и възможността България да е свободна и демократична държава остава не просто слоган, а ценностен въпрос за нас

Ивайло Мирчев: Не може да си позволим да изпуснем България

Резолюция от IV Национална конференция на „Да, България!“

“Да, България!” избра Ивайло Мирчев и Божидар Божанов за съпредседатели на партията

Встъпително изказване на Христо Иванов пред Националната конференция на "Да, България"

Отстраняването на инж. Стоян Братоев от поста изпълнителен директор е преврат
Медиатека

Божидар Божанов в "Още от деня"

Ивайло Мирчев в "Лице в лице"

Божидар Божанов в "Преди всички"
Позиции

ДБ: Скандалът с контрабандните цигари в Пловдив води към Пеевски

Декларация от „Демократична България“ относно гарантирането на справедлив и траен мир в Украйна и укрепването на отбраната и сигурността на България и Европа

Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях