Министерство на електронното управление изготви нови правила за институционална идентичност на интернет сайтовете и портали на държавната администрация. Проектът е публикуван за обществено обсъждане на Портала за обществени консултации към Министерски съвет.
Предлага се използването на българска кирилица в институционалните интернет страници, като са изброени различни възможни шрифтове, които я поддържат. До момента масово разпространените шрифтове използват руския вариант на кирилица. С оглед на съхраняване и развиване на националната идентичност и наличните шрифтове, които поддържат българския вариант на кирилица, българските институции ще могат да използват именно този вариант. Препоръчителните шрифтове за българска кирилица ще бъдат публикувани на интернет страницата на Министерство на електронното управление.
„Работата по проекта за промяна на правила започна преди събитията в Украйна и „скъсването“ с руската кирилица не е продиктувано от тях, но идва в подходящ момент. Предложението е изцяло с цел запазване на българската идентичност в един глобален свят, което е правилната формула – да, част сме от европейското семейство и развитите западни демокрации, но имаме свои черти, свои специфики, и своя писменост“, коментира министър Божидар Божанов. „Това е едно от онези малки неща, които изглеждат незначителни в момента, в който се предлагат, но са част от един по-голям пъзел на изграждане на институционалност“, допълни още Божанов.
По отношение на структура на дизайн и съдържание на уеб сайтове и портали, са описани принципите, по които да се ръководи всяка администрация при разработването на своите интернет сайтове и портали, за да предостави максимално добро потребителско преживяване на граждани или представители на организациите.
Направени са допълнения по отношение на мястото/раздела, в който трябва да се публикуват контактите на администрациите. Те са съгласно Препоръки за подобряване на обявяваната на интернет страниците на администрациите информация за контакти, направени на базата на Аналитичен доклад „Изследване и препоръки за информацията за контакти по телефона на интернет страниците на администрациите“, изготвен от Института по публична администрация.
Още новини

Надежда Йорданова: Избирателите ни очакват конституционна съдебна реформа - наша отговорност е да намерим най-добрия начин за постигането ѝ

Атанас Славов: Единственият шанс кабинетът и парламентът да оцелеят е да се извърши конституционна реформа

Христо Иванов: Днес е време да осигурим правителство на конституционната реформа и рестарт на парламентарната република

Христо Иванов: Ще рестартираме парламентарната демокрация. Трябва устойчиво усилие, не просто сбор от гласове

Ивайло Мирчев и Мартин Димитров питат Сметната палата за неприключени одити на 14 общини и 6 институции

Ивайло Мирчев: Съгласно ли е българското служебно правителство, че в Русия има демокрация, та да изгоним противник на Путин?
Медиатека

Константин Павлов: Напълно възможно е да излезем с общ кандидат, който от ноември да е кмет на София

Бойко Димитров: Още през 2020 г. предложихме План за пътна безопасност в София, но нямаше отговор от ГЕРБ

Симеон Ставрев: Целият полицейски ресурс в София е зает с опазването на незаконно шествие, вместо да се ангажира с войната по пътищата
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов