В пълно нарушение на предизборните си обещания кметът на Столична община в последния възможен момент предложи значително увеличение на данъка при придобиване на имущество, както и увеличение на някои ставки на данъка за моторни превозни средства.
Ние от Демократична България категорично се противопоставяме на предлаганите промени по следните причини:
- Предлага се най-високата допустима по Закона за местните данъци и такси ставка на данъка за придобиване на имущество – 3%.
- Не се отстранява основният проблем при данъците върху недвижимото имущество и сделките с него – крайно остарелите и неадекватни данъчни оценки, които не са актуализирани от 2009 г.;
- Липсва обосновка на нуждата от по-високи данъчни постъпления. Към края на 2018 г. балансът на бюджета на Столична община е излишък в размер на 131 млн. лв., към октомври 2019 г. – 7 млн. лв., като в момента общината има натрупан над 250 млн. лв. резерв.;
- Столична община не е извършила всички възможни действия, за да подобри събираемостта на местните данъци, като, по последни данни на МФ, тя отчита 71% събираемост на данъка върху недвижимото имущество. По официална информация на СО несъбраните данъци и такси са над 300 млн. лв.
- Изключително съкратен е срокът за приемане на предложените промени – по закон размерът на данъците и таксите се определя преди края на календарната година. След обявяване на обществени консултации тече 30-дневен срок за постъпване на предложения от граждани. След това предложението трябва да бъде разгледано от комисиите на Столичен общински съвет (СОС), за което остава изключително кратък срок от няколко дни и накрая трябва да бъде гласувано и на сесия на СОС.
- По отношение на предложените промени в ставките за данъка върху превозните средства – смятаме, че при увеличаване на ставките за едни категории следва да има намаление за други, така че да се получи неутрален резултат. Също така смятаме, че увеличението при по-замърсяващите автомобили трябва да е по-голямо отколкото при по-малко замърсяващите. В предложението за категория Евро 4 увеличението е с 25%, а при Евро 3 – с 10%.
Предлагаме следните решения, които ще имат по-добър ефект и за гражданите, и за бюджета:
- Да бъде запазен настоящият размер на данъка при придобиване на имущество по възмезден начин, а след актуализиране на данъчните оценки да бъде намален на 2%.
- Коефициентът за превозните средства с категория Евро 4 да бъде запазен в размер 0.8.
- Столична община да инициира промени в Закона за местните данъци и такси за:
- бързо актуализиране на данъчните оценки на недвижимите имоти;
- даване на възможност на общините самостоятелно да избират методика за определяне на данъчната оценка, като приетите методики да подлежат на контрол от МРРБ/МС/Областни управители.
- Предложените от нас промени ще приведат данъчните оценки към реалните пазарни стойности на имотите. По този начин ще се пресече трайно установената практика да се изповядват сделки на занижени цени, съпроводено с укриване на ДДС и Корпоративен данък и с генериране на неофициални парични потоци. Ще се даде и възможност за понижаване на действащите ставки на данъците върху недвижимите имоти.
В същото време настояваме Столична община да извърши и следните действия за подобряване на бюджетните си позиции:
- Да приеме активни мерки за повишаване на приходната част на база по-добра събираемост, по-високи приходи от общинските дружества, реално налагане и събиране на санкции от всички нарушители, формиране на повече приходи от такси за реално ползвани услуги ( в т.ч. и платено паркиране), а не от по-високи данъци.
- Да оптимизира разходната част – анализ на всички структури на администрацията и редуциране на ненужни звена и позиции.
- Да въведе стриктен контрол върху извършваните текущи разходи и анализ на ползите от тях.
- Да подобри процеса по възлагане на обществените поръчки още от етап изработване на техническо задание и определяне на прогнозни цени и възможно най-голямо намаление на прекомерното разходване на публичен ресурс.
Софиянци заслужаваме много по-адекватна на съвремието ни администрация, която да управлява парите от данъците ни и да разгърне потенциала на града ни по най-добрия възможен начин.
Още новини
Първа среща между преговорните екипи на "Демократична България", ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН
Продължават преговорите за правителство между "Демократична България" и "ГЕРБ - СДС"
Преговорните екипи на ГЕРБ – СДС и “Демократична България” постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори и антикорупционните приоритети и мерките за реформа в правосъдната система.
Общо събрание на МО Берлин
Служебното правителство може веднага да подпише споразумението с Украйна - няма нужда от санкция на парламента
Надежда Йорданова: Призоваваме всички политически сили максимално бързо до края на седмицата да формираме постоянните комисии
Медиатека
Надежда Йорданова в "120 минути"
Божидар Божанов в "Говори сега"
Д-р Симидчиев в "Събуди се"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.