Делян Пеевски трябва най сетне да се определи и да реши опозиция ли е или е управляващ. Той говори като човек, който е в управляващото мнозинство, а постоянно обяснява, че е опозиция. Явно в епохата на самоопределението самият той не знае какво е.
През изминалата седмица София, гражданите ѝ, градският транспорт и служителите му бяха употребени в нелепа политическа акция на ГЕРБ. Те си помислиха, че им се отваря прозорец и ще могат да приложат на кмета Васил Терзиев старите си ченгеджийски номера. Случилото се не беше стачка, а незаконно блокиране на депата, така че дори хората, които искаха да работят, нямаха възможност за това. Към целенасочено предизвикания от ГЕРБ хаос се присъединиха ресторантьорите и фирмите за сметоизвозване, за да се започне политическото заграждане на Васил Терзиев. Гражданите на София обаче отговориха адекватно, непримиримо и възмутено в подкрепа на своя кмет.
Бойко Борисов откри протестните действия и ги закри като в бързо скалъпена и неудачна пиеса, която просто не успя да мине. Това беше инсцениран протест и втори подобен експеримент трудно ще бъде осъществен заради натрупалия се справедлив гняв у софиянци.
Допреди няколко месеца Румен Радев беше на съвсем различна позиция относно еврото и изведнъж на 9 май взе рязък завой – при това толкова рязко, че собственият му юридически съветник Крум Зарков не успя да го вземе и напусна екипа му. Румен Радев така и не може да приеме, че България е парламентарна република, както е записано в член 1 на Конституцията. Правомощията на президента са ясно разписани и искането за противоконституционен референдум не е сред тях. Румен Радев предприе този ход по политически причини. Той просто не може да се примири, че не е реално на политическия терен. Призовавам го, ако са му толкова интересни политиката и парламентаризма, нека слезе на политическия терен, вместо да използва президентската институция за личните си цели.
Отправих парламентарен въпрос към Министерството на образованието и науката с изискване за данни училище по училище и паралелка по паралелка, за да установя колко деца в България учат руски. В Гърция процентът изучаващи този език е 0%, в Румъния – 0.1%, а в България близо 23% изучават езика. При повечето ученици предметът не е свободноизбираем, а е включен в програмата като задължителен. МОН трябва да даде обяснение защо това се налага и предстои да поискам и данните за икономическия и търговски обмен между България и Русия. Защо е задължително да има рускоезични паралелки и учениците остават без избор с натрапено задължение да учат руски? Важно е да разберем каква е икономическата или някаква друга необходимост всяко пето дете в България да изучава руски език, независимо дали иска, или не.
Още новини

ДБ подготвя законопроект, за да не се вдигат произволно продуктовите такси

Случаят с прокурорския син от Перник е символ на големия проблем на българската прокуратура

Слатина си върна кмета на първи тур

Демократична България” ще внесе искане за изслушване на Борислав Сарафов по случаи като “Осемте джуджета”, с Мартин Божанов- Нотариуса и др.

Божидар Божанов: Даниел Митов увисна на подкрепата на Пеевски, по модела на Калин Стоянов

Ивайло Мирчев: ГЕРБ намекнаха за оставка на Митов, но Пеевски бързо ги вкара обратно в правия път
Медиатека

Атанас Славов в "Денят на Дарик"

Елисавета Белобрадова гост в радио Фокус

Бойко Димитров гост в радио Фокус
Позиции

“Да, България” подкрепя инициативата за издигане на единна кандидатура за президент на демократичната общност чрез предварителни избори

ПП-ДБ внесе в парламента декларация за препотвърждаване на ангажимента на България за влизане в еврозоната на 1 януари 2026 г.

ДБ: Скандалът с контрабандните цигари в Пловдив води към Пеевски