Ваучерна система за семействата, останали извън класацията за ясли, семейни културни ваучери и дигитална занималня, са сред основните акценти в програмата на арх. Борислав Игнатов
21.09.2019, София. Демократична България представи петата част от програмата „София – столица на децата“ на среща с гражданите в Южния парк. В дискусията с кандидата за кмет на София, арх. Борислав Игнатов се включи, вече официално, и водачът на листата за общински съветници, Методи Лалов, кандидатът за районен кмет на община „Триадица“, Димитър Божилов и авторите на образователната програма на ДБ.
„Пред вас стоят отдадени хора, задълбочени в проблемите на София и предлагащи решения. Доверете им се. Това, което мога да гарантирам е, че тези хора могат да отстояват обществения интерес“, заяви Методи Лалов.
Пред събралите се родители и деца арх. Борислав Игнатов каза: „В нашата програма сме се постарали всички мерки и стратегии за следващите 4 години да бъдат ориентирани през погледа на нас, гражданите. София има нужда от нова скорост. Никой няма време да чака с десетилетия елементарни неща като тротоари, канализация, градски транспорт. Ние се фокусираме върху това, да направим качествена промяна във всички свързани сфери, така че да върнем доблестта и достойнството на града ни“.
Арх. Игнатов изтъкна основните акценти в частта „За децата“, като на първо място изведе иновативното решение за справяне с проблема с липсата на места в детските ясли – чрез придобиване от общината на помещения в новостроящите се сгради. Освен това семействата на децата, които не са класирани за детски ясли в собствения си район, ще получават ваучери, дотиращи записването в части детски заведения. Като важни акценти той изведе развитие на доброволчеството и подобряване качеството на храната, която децата получават в учебните заведения. „За да сме сигурни, че ще постигнем качествено хранене в училищата, ще направим така, че аз и районните кметове ще посещаваме училищата на случаен принцип и ще обядваме с децата, за да видим какво се предлага в менюто им“, заяви арх. Игнатов.
Гражданите имаха възможност да получат отговори на своите въпроси от авторите на програмата – Георги Няголов и проф. Александър Кьосев от Управленска алтернатива на ДБ, Грети Стефанова, зам.-кмет по образованието на район „Красно село“, Десислава Пенчева, издател на списание „Образование“, Люба Батенбергска, експерт политики за деца и образование, Димитър Лазаров, експерт образование, Златина Станкова, председател на фондация „Зеленика“, Михал Сотиров, експерт здравен мениджмънт и учителите Марта Джалева и Мария Ангелова.
Според Георги Няголов Столична община би могла да направи доста повече, за да осигури еднакво качество на всички учебни институции и по-добри условия на работа на учителите и непедагогическите служители. ДБ държи да бъде осигурен едносменен сутрешен режим на обучение за всички деца от 1 до 4 клас и целодневна организация на учебния ден за тях, както и да се осигури по-добра физическа среда за всички детски градини и училища.
Проф. Александър Кьосев изведе две конкретни политики в областта на културата насочена към децата – семейни културни ваучери и дигитална занималня. „Културните политики към децата са продължение на образователните политики и те трудно могат да бъдат разграничени. Имам предвид достъп до култура и приобщаваща културна среда, цялостен жизнен стил, противопоставен на бруталността, агресията и цинизма, в който живеем“, заяви проф. Кьосев.
Той обясни, че на училищните настоятелства да бъдат предоставяни семейни ваучери за посещение на културни събития, които ще бъдат раздавани по определени критерии, разработени от настоятелствата, родителските комитети и учителите. „Ще предложим на столичния общински съвет да бъде гласуван един нов фонд в областта на културата – „Дигитална занималня“. Фондът ще се разпределя на проектен принцип между училища, родителски комитети и читалища, така че читалищата да разработят една дигитална база, която да контролира образованието в сянка.“
В своето изявление Димитър Божилов, кандидат за районен кмет на община „Триадица“, каза: „Заставам изцяло зад решенията които предлага Демократична България. Те поставят едно ново ниво на местно самоуправление – по-близко до хората, по-близко до гражданите и техните семейства. Те създават икономиката на тази община и трябва да бъдат подкрепяни, а не да се сблъскват с апатията и безразличието, което проявява Столична община. Подкрепете ни, за да изпратим в миналото далаверите и триковете, които в момента местната администрация упражнява на гърба на младите семейства в нашия район.“
Пълният текст на програмата в частта „София – столица на децата“ може да прочетете тук.
Още новини
Ще бъдем безкомпромисни срещу всякакви нелегитимни влияния на ДПС-Ново начало в изпълнителната власт.
Участието на ДБ в преговорите беше проява на отговорност в условия на дълбока политическа криза.
Ще бъдем яростна опозиция всеки път, когато правителството позволява нерегламентирани влияния да определят работата и действията му.
Трябва ни правителство, готово да прекара държавата не просто през кризите, но и решително да я модернизира и да освободи институциите от корупционния захват, не виждаме това в настоящия кабинет.
Покана за Учредително събрание на местна организация в гр. Средец
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
Медиатека
Божидар Божанов гост в радио "Фокус"
Атанас Славов в "Опорни хора"
Ивайло Мирчев в "ЕвроДикоФ" по Евроком
Позиции
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание