„Демократична България“ подкрепя присъединяването на Западните Балкани към Европейския съюз и поздравява българските дипломати, които стоят зад организацията на Срещата на високо равнище в София. В усилията си да върне в европейския дневен ред въпросът за интеграцията на балканските ни съседки правителството стъпи върху принципната и далновидна външна политика в региона на правителствата на СДС през 1991-1992 г. и на ОДС през 1997-2001 г., които запазиха България встрани от кървавите конфликти в бивша Югославия. Не сме забравили, че благодарение на проевропейските сини правителства България бе първата страна в света, признала независимостта на Република Македония и Босна Херцеговина през януари 1992 г. и успя да се опази от най-лошите последствия от кризата в Косово няколко години по-късно.
Софийската декларация за Западните Балкани за съжаление не съдържа конкретни ангажименти за присъединяване на страните от Западните Балкани към ЕС в обозримо бъдеще. За разлика от подобен документ на последната подобна среща, състояла се преди петнадесет години в Солун, думата „присъединяване“ тук отсъства. В анекса проектите за развитие на физическата и дигитална инфраструктура в региона не са подплатени с допълнителна безвъзмездна финансова помощ от страна на ЕС. Изброява се един списък от приоритети, чието постигане би трябвало да доведе до реална европейска перспектива за съседите ни “един хубав ден”. Така стигаме до реалния критерий за успех: може ли страната ни да превърне този протоколен и необвързващ документ в траен приоритет и да бъде лидер в неговата реализация и на Балканите изобщо?
Самото съдържание на документа дава отговор на този въпрос. В него на преден план стоят съдебната реформа и върховенството на правото, общата политика по сигурността, опазването на границите, енергийната независимост, свободата на медиите, дигитализацията. Това са области, в които България не просто не може да бъде лидер не само в ЕС, а дори и на Балканите като, по-лошо, все повече изостава дори и от съседите си, чийто застъпник иска да бъде. Вместо да сме част от решението на тези проблеми за целия регион, ние сме все по-сериозен източник на негативи, недоверие и скептицизъм, че балканските страни могат да бъдат европейски. В сегашното си състояние България не само не може да бъдем лидер, но и не можа да си осигури нито присъединяване към Шенгенското споразумение, нито сваляне на мониторинга върху нереформираната ни съдебна система. Напоследък с неясни мотиви дори отказваме да се включим към Европейския банков съюз който би стабилизирал банковата ни система като ни предпази от скандали, подобни на този с фалита на КТБ.
През последните дни и месеци видяхме огромния потенциал на българското членство в ЕС. България е на масата, на която се взимат решенията в клуба на най-проспериращите и демократични страни и, ако знае как да използва това обстоятелство, може да извлече огромни позитиви за себе си и региона. За да бъде истински, а не само протоколен лидер на Балканите, страната ни трябва да бъде в ядрото на Европейския съюз, а не в периферията му, където ни поставя отказът на управляващите и на всички партии на статуквото да извършат необходимите реформи. Време е за промяна!
Демократична България
Още новини
Атанас Славов: Изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор е обезпечен, но безсмислен и обречен
“Да, България”: ГЕРБ използва община Пловдив и министъра на образованието в предизборна акция пред Хуманитарната гимназия
Атанас Славов: Вътрешните министри са в листите на София-област за респект, дори за страх
Манол Пейков: Пеевски е хванал в мъртва хватка цялата държава
Атанас Славов: Важно е българските служби да служат на националния интерес, а не да остава впечатлението, че обслужват олигархични и корпоративни интереси.
Елисавета Белобрадова: Пеевски е единственият човек в България, който има интерес от зависима съдебна власт и пленена прокуратура
Медиатека
Манол Пейков в "Денят с Веселин Дремджиев
Атанас Славов: Вътрешните министри са в листите на София-област за респект, дори за страх
Манол Пейков в "Денят започва с Георги Любенов"
Позиции
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.
Концепция за предварителни избори на ПП-ДБ