Демократична България настоява за незабавното отстраняване на Стоян Мавродиев от Българската банка за развитие (ББР), поради превръщането й в придатък на олигархичната хранителна верига Борисов – Доган – Пеевски – Цацаров. Пореден аргумент за това искане е финансирането със 150 млн. лева на новосъздадена фирма без история, контролирана от човека на Доган Румен Гайтански – Вълка. Припомняме, че ББР беше създадена като Насърчителна банка с идеята да кредитира малкия и среден бизнес. Но под ръководството на г-н Мавродиев тя не се занимава единствено с отпускане на множество малки кредити на малки предприятия със затруднен достъп до традиционно банково финансиране, а с огромни за българските мащаби финансирания на компании, контролирани от съмнителни олигарси.
Още на 23.11.2017 г. трите партии от Демократична България прогнозирахме точно, че „ББР ще финансира високопоставени политици и едри бизнесмени по неясни критерии и под едноличното ръководство на Мавродиев“. Тогава призовахме правителството да оттегли кандидатурата му, а управителният съвет на БНБ да не я одобри. Призовахме и банката наистина да работи за българските предприемачи, като отпуска кредити до 1 млн. лева, като стриктно спазва забраната за финансиране на политици и близки до тях. Управляващата върхушка игнорира нашия призив и предупреждение и за пореден път разхлаби законовите изисквания за квалификация и назначи некомпетентен, но послушен човек.
Целта беше постигната и бившият председател на КФН вече година и половина ръководи банката за развитие в полза на олигархията.
България все повече се управлява по феодалните правила. Някой си плаща за пост, след което гледа да спечели от „инвестицията“ си многократно чрез корупционни схеми. Тези над него нямат претенции към методите му на управление, поне докато не стане прекалено гнусно.
Е, вече стана. И не става въпрос само за Вълка. При Мавродиев, ББР раздаде кредити за стотици милиони за:
- Сделката за Юнион Ивкони, което беше продадено от близка до Еврохолд (сега кандидати за ЧЕЗ) компания, и бившия депутат от ГЕРБ Ивайло Константинов;
- Инса ойл – дружество на Георги Самуилов, който приватизира Общинска банка;
- „Слънчев ден“, доскоро собственост на Георги Гергов, а сега на фирми на близкия до Делян Пеевски Ангел Палийски.
Моделът „Мавродиев“ трябва да бъде преустановен час по-скоро. Чрез агресивната си политика послушникът и неговите господари налагат удобни за тях и плащащи си победители в редица отрасли на икономиката, което нарушава честната конкуренция и води до бедност, ниски доходи и бягство на българите от страната.
Наблюдаваме процес, при който всички институции, не само ББР, работят в услуга на властта и присъдружната й олигархия. И то за сметка на данъкоплатците и през трупането на загуби – за сметка на бъдещето на България.
Банката за развитие доказа през последните години, че съществуването в този й вид е напълно безсмислено. Особено доколкото в ерата на банковата свръхликвидност, на фондовете за рисков капитал, на криптовалутите, на бизнес ангелите, достъпът до финансиране за бизнесите с потенциал не е толкова ограничен.
ББР на Мавродиев не само не помага, но пречи на нормалното функциониране на българската икономика. Превръщането й в черна дупка, в която банките да прехвърлят лошите си кредитни експозиции е изключително порочна практика.
Демократична България настоява за силен обществен контрол върху насърчителната банка. Форма на такъв освен публичен конкурс за ръководните позиции може да бъде и листване на миноритарен дял от нея на фондовата борса. Това ще гарантира повече прозрачност на управлението, като то бъде ориентирано към резултати, а не към обслужване на олигархия. В противен случай сделките на тъмно, към които е ориентирано сегашното ръководство, провалят замисъла от съществуването на банката. Настояваме промяната да започне незабавно и първата стъпка е отстраняването на послушника Мавродиев. Призоваваме за широк и открит публичен дебат в каква посока трябва да се развива Българска банка за развитие, така че да оправдае името и първоначално заложените си цели. Защото става въпрос за управлението на 3 млрд. лева обществен ресурс.
Още новини

Манол Пейков спечели Награда за европейски гражданин за 2023-та г.

Ивайло Мирчев: Предлагаме допълнителна военна помощ за Украйна

Хартиената трудова книжка стана електронна

Христо Иванов: От големите политически цели няма да отстъпим и днес го показваме

Стела Николова: Време е да гарантираме правата на психично болните пациенти

Христо Иванов: Второто четене на конституционните промени ще е през декември
Медиатека

ЛИПСВАЩИ ЛЕКАРСТВА: Защо Здравната комисия сезира ДАНС и МВР

Божанов: Късаме синия талон, но да запазим "златния", КАТ може да опрости нарушение

Атанас Славов, министър на правосъдието в „Стълбището“ на Дарик
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов