Разходите на НЗОК растат значително през последните години без видим ефект върху качеството на здравеопазването. Управителят на НЗОК д-р Дечев заяви в интервю, че касата плаща завишени цени на лекарствата на някои болници, като така ги облагодетелства. За тази и други схеми за източване на касата се говори отдавна, но за първи път получаваме потвърждение от такова ниво.
Това обаче не е достатъчно – за да види обществото пълната картина на злоупотребите в НЗОК, трябва всички данни на касата да бъдат публикувани съгласно изискванията на Закона за достъп до обществена информация.
От Демократична България призоваваме д-р Дечев в оставащия период на мандата си да публикува максимално много данни в отворен, машинно-четим формат, така че да са възможни анализи и проверка на изнесените твърдения.
Данните, които трябва приоритетно да бъдат отворени, съдържат всички реимбурсирани лекарства с техните кодове, идентификатор на юридическото лице, на което са изплатени средства и изплатената сума, както и месеца на съответните събития. Данните трябва да бъдат с максимално ниво на детайл, а не агрегирани, за да не бъдат скрити важни заключения чрез статистически трикове.
От Демократична България предлагаме на д-р Дечев експертна техническа и юридическа подкрепа за да постигне тази прозрачност, в случай че срещне съпротива в организацията, която управлява.
Здравната каса трябва да бъде много по-прозрачна, за да може изтичането на средства да бъде пресечено чрез обществен натиск, а такъв е възможен само когато има достатъчно конкретика за разходите.
Още новини
ДБ: Първата работа на правителството е масиран саботаж на еврозоната
Всяко колебание на България по пътя към мястото ѝ в центъра на Европа буди подозрение дали не искат да ни отведат някъде другаде.
Напълно реалистично е от 1 януари 2026 г. да влезем в еврозоната, ако преодолеем тези саботажи, които извършват управляващите
ПП-ДБ останаха сами в подкрепа на еврозоната. Независимостта на БНБ трябва да е национален приоритет
Общо събрание на МО Силистра
Ще бъдем безкомпромисни срещу всякакви нелегитимни влияния на ДПС-Ново начало в изпълнителната власт.
Медиатека
Елисавета Белобрадова в "ДЕНЯТ ON AIR"
Мартин Димитров гост в "bTV radio"
Ивайло Мирчев гост в подкаста на "Offnews"
Позиции
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание