Това, което предложих на Европейската комисия и беше добре прието е да направим бързо един план за обменяне на информация за кибер атаки. Когато от един IP адрес или имейл има опит за атака срещу държава-членка останалите трябва автоматизирано да научат за злонамереното IP. Така че то дори да не може да опита да атакува друга държава-членка.
Това заяви в студиото на „Денят започва“ министърът на електронното управление Божидар Божанов като подчерта, че благодарение на такъв тип мерки няма да се правят опити за атакуване на други държави-членки.
Министърът сподели още, че при разговорите му в Брюксел с комисаря по вътрешния пазар Тиери Бретон и заместник-председателя на Европейската комисия Вера Йоурова стана ясно, че ЕК настоява за разбивки по държави за брой блокирани профили, за брой изтрити профили и за засечено координирано неавтентично поведение.
Според него един от позитивите на акта за цифровите услуги, който е бил обсъждан с комисарите е, че той ще позволи на ЕК да налага на Facebook и на другите социални мрежи да предоставят първо данните, за да могат ръководните органи да преценят къде е проблема и как може той да бъде разрешен.
“В разговорите и с двамата еврокомисари подчертахме, че не смятаме, че е редно България или Facebook дори да преценяват кое е истина и кое не е. Но алгоритмите, които препоръчват съдържание, и това между другото е признато в един вътрешен документ във Facebook, който изтече, е, че те разбират отговорността на това какво залагат в алгоритмите като методи, които след това препоръчват едно съдържание или не”, коментира той подчертавайки, че едно съдържание е по-препоръчвано заради конкретни съзнателни решения на компаниите.
Относно троловете в интернет Божанов допълни, че ЕК може да интегрира и да каже на Facebook каква е редно да бъде методиката, за да бъдат те изключени, тъй като координирано публикуват дадена новина и така подлъгват алгоритъма, че информацията им е търсена и интересна.
Министърът на електронното управление коментира и казуса с „Български пощи“ и заяви, че бавно, но сигурно те се възстановяват. Той допълни още, че е важно новото ръководство на институцията да е наясно, че киберсигурността е приоритет.
По думите му срещу Държавната агенция за бежанците е имало сходна като тип атака – но тя не е унищожила значително количество данни заради бързата реакция на администрацията.
„Тази седмица МС приема добавяне на пощите в стратегическите обекти, така че и Държавната агенция „Национална сигурност“ да може да ги контролира. Рисковете ги има, но ние намаляваме вероятността да се случи някакъв сериозен инцидент“, допълни Божанов.
Още новини

Ивайло Мирчев: Предлагаме допълнителна военна помощ за Украйна

Хартиената трудова книжка стана електронна

Христо Иванов: От големите политически цели няма да отстъпим и днес го показваме

Стела Николова: Време е да гарантираме правата на психично болните пациенти

Христо Иванов: Второто четене на конституционните промени ще е през декември

Атанас Славов: Целта е да няма корупционни дела на трупчета
Медиатека

ЛИПСВАЩИ ЛЕКАРСТВА: Защо Здравната комисия сезира ДАНС и МВР

Божанов: Късаме синия талон, но да запазим "златния", КАТ може да опрости нарушение

Атанас Славов, министър на правосъдието в „Стълбището“ на Дарик
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов