Това, което предложих на Европейската комисия и беше добре прието е да направим бързо един план за обменяне на информация за кибер атаки. Когато от един IP адрес или имейл има опит за атака срещу държава-членка останалите трябва автоматизирано да научат за злонамереното IP. Така че то дори да не може да опита да атакува друга държава-членка.
Това заяви в студиото на „Денят започва“ министърът на електронното управление Божидар Божанов като подчерта, че благодарение на такъв тип мерки няма да се правят опити за атакуване на други държави-членки.
Министърът сподели още, че при разговорите му в Брюксел с комисаря по вътрешния пазар Тиери Бретон и заместник-председателя на Европейската комисия Вера Йоурова стана ясно, че ЕК настоява за разбивки по държави за брой блокирани профили, за брой изтрити профили и за засечено координирано неавтентично поведение.
Според него един от позитивите на акта за цифровите услуги, който е бил обсъждан с комисарите е, че той ще позволи на ЕК да налага на Facebook и на другите социални мрежи да предоставят първо данните, за да могат ръководните органи да преценят къде е проблема и как може той да бъде разрешен.
“В разговорите и с двамата еврокомисари подчертахме, че не смятаме, че е редно България или Facebook дори да преценяват кое е истина и кое не е. Но алгоритмите, които препоръчват съдържание, и това между другото е признато в един вътрешен документ във Facebook, който изтече, е, че те разбират отговорността на това какво залагат в алгоритмите като методи, които след това препоръчват едно съдържание или не”, коментира той подчертавайки, че едно съдържание е по-препоръчвано заради конкретни съзнателни решения на компаниите.
Относно троловете в интернет Божанов допълни, че ЕК може да интегрира и да каже на Facebook каква е редно да бъде методиката, за да бъдат те изключени, тъй като координирано публикуват дадена новина и така подлъгват алгоритъма, че информацията им е търсена и интересна.
Министърът на електронното управление коментира и казуса с „Български пощи“ и заяви, че бавно, но сигурно те се възстановяват. Той допълни още, че е важно новото ръководство на институцията да е наясно, че киберсигурността е приоритет.
По думите му срещу Държавната агенция за бежанците е имало сходна като тип атака – но тя не е унищожила значително количество данни заради бързата реакция на администрацията.
„Тази седмица МС приема добавяне на пощите в стратегическите обекти, така че и Държавната агенция „Национална сигурност“ да може да ги контролира. Рисковете ги има, но ние намаляваме вероятността да се случи някакъв сериозен инцидент“, допълни Божанов.
Още новини

Ако продължим да се делим по този начин, ГЕРБ със сигурност ще се върне на бял кон

Действието на “Спаси София” представлява политическа недооценка. В новата ситуация от „Да, България!“ ще бъдем мост за постигане на съгласие в полза на софиянци

Ако има решение за АЕЦ Белене, то е в интерес на Путин и ще нанесе щета на бюджета ни за 1,2 млрд.

Ще оставим другите партии да си „играят“ на вотове на недоверие, a ние ще продължим да правим реалните опозиционни действия

Пеевски е като жрица на любовта с букет от венерически болести, заразява всеки, до когото се докосне

Скандалът в МВР с разкрития контрабанден канал сериозно притеснява както управляващите, така и управляващия ги – Делян Пеевски, който не иска нито едно парче информация да достигне до народните представители
Медиатека

Ивайло Мирчев в "Денят с Веселин Дремджиев"

Божидар Божанов в "Денят ON AIR"

Ивайло Мирчев в "Още от деня"
Позиции

ДБ: Скандалът с контрабандните цигари в Пловдив води към Пеевски

Декларация от „Демократична България“ относно гарантирането на справедлив и траен мир в Украйна и укрепването на отбраната и сигурността на България и Европа

Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях