Министър Атанас Славов ще разпореди проверка дали приживе Мартин Божанов-Нотариуса се е ползвал с „някаква форма на защита и някаква форма на специализиран транспорт“ от структури на Министерството на правосъдието.
Доц. Славов пое ангажимента на днешното заседание на Висшия съдебен съвет (бивша Съдийска колегия) по казуса „Нотариуса“ и поредните съмнения за обвързаности на магистрати, след изслушването на и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов, Николай Стайков от Антикорупционния фонд и съдия Владислава Цариградска.
Обещаната от министъра на правосъдието проверка във връзка с изнесени пред ВСС данни ще изяснява дали Бюрото по защита на застрашени лица, когато е било на подчинение на главния прокурор, е предоставяло защита на разстреляния през януари Мартин Божанов. В момента бюрото е сред структурите на МП. Резултатите от проверката са важни, защото това може да е част от разплитането на целия казус, подчерта доц. д-р Славов. Не изключи и възможността получените данни да насочат към „някакви форми на съучастие“. Цялата информация от проверката ще бъде предоставена на ВСС.
„Изключително важно е колегите съдии, прокурори, следователи да знаят, че могат да разчитат на професионалната защита на Главна дирекция „Охрана“ ако са застрашени във връзка с дейността им. Тази защита отговаря на всички възможни стандарти, но има още какво да се направи“, подчерта доц. д-р Славов.
Той даде заявка за търсене на нови решения и за изключителния монопол на наблюдаващите прокурори върху „следствената тайна“ (чл. 198 НПК). Министърът напомни, че в началото на работата на 49-о НС са правени предложения за промяна на този стандарт, останали неприети.
„Важно е да продължим да опитваме и да имаме ясно решение. Не може органи, на които Конституцията е възложила да защитават независимостта на съдебната власт, като ВСС, било от името на суверена да осъществяват граждански, обществен контрол върху всички системи в държавата, да им се отказва информация. Това е недопустимо“, категоричен бе Атанас Славов.
Даде пример че и дори документи с най-високо ниво на класифицирана информация се предоставят на Народното събрание. „Няма пречка от тази гледна точка по дела с висок обществен интерес също да се дава информация на Народното събрание и се надявам този въпрос да бъде адресиран до създадената временна парламентарна комисия“, каза министърът.
Той изрази учудване, че е възможно да е нарушена тайната на съдийското съвещание чрез използване на СРС спрямо съдии. „Не мога да предположа, че съдийската тайна на съвещанието е била нарушена чрез използване на СРС спрямо съдии, тъй като това е част от стандартите за независимост на правосъдието. Но ако това е станало, за което има сигнали, е нужна промяна в закона“, добави той.
Още новини
Общо събрание на МО Лозенец, 12.12.2024
Покана за Учредително събрание на местна организация в гр. Каварна
Oбщо събрание на МО Велико Търново
Ивайло Мирчев: Едно голямо момче в момента, Пеевски, търси мнозинство, с което да бъде избран негов председател на НС.
Ивайло Мирчев: Борисов е бащата на санитарния кордон, не сме го измислили ние.
ГЕРБ не просто не отстъпват от Рая Назарян, а саботират процесите и не инициират никакво решение на проблема
Медиатека
Божидар Божанов в "Неделя 150"
Ивайло Мирчев в "120 минути"
Манол Пейков в "Тази събота и неделя"
Позиции
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.