
Планираме да внесем вота на недоверие към правителството в петък, като до момента мотивите се побират в около 60 страници. Това ще е много сериозно подготвен вот, с аргументи и посочване на факти и авторитетни източници. Целта не е да правим камуфлажна пушилка в парламента, а да адресираме десетки реални проблеми в управлението на най-важните сектори в държавата – правосъдие, вътрешен ред и сигурност.
Завладяната държава има различни измерения, които са и в изпълнителната власт, но и в законодателната, като например избора на политически оцветени и кариерно недоказани членове в регулаторите. Ще говорим за завладяването на държавата от паралелни и нелегитимни центрове на власт. И името на Делян Пеевски ще се споменава често в този дебат като върха на най-видимата политико-олигархична схема.
Целта на всеки вот на недоверие е да даде алтернативи на водената политика и да покаже, че в определени сектори може да се работи по-добре и по-ефективно. Ние, освен че ще използваме политически аргументи, правим нещо много конкретно – внасяме законопроекти.
Утре ще внесем законопроекта за изменение на Закона за съдебната власт, който адресира препоръките в доклада за върховенството на правото и цели да отпуши неслучващите се реформи в правосъдието. Негов вариант беше изготвен още преди година и половина в Министерството на правосъдието, но оттогава отлежава там. Не знам защо за този период не видяхме никаква сериозна законодателна инициатива от правителството по проблемите в сектор “Правосъдие”.
Преди да бъде направен избор на нов главен прокурор и председател на ВАС трябва да се проведе избор на нов Висш съдебен съвет. В тази връзка предлагаме членовете, които ще бъдат избирани във ВСС, да са политически независими и неутрални и това да се доказва с конкретни факти. Те трябва да са наистина авторитетни професионалисти, като се спре с досегашната практика да се избират бивши депутати, политически ангажирани членове и такива, склонни да изпълняват поръчки. Трябва да са хора, които няма да си затварят очите за зависимостите в съдебната система като в казусите “Осемте джуджета” и “Нотариуса”, по които освен нас вече никой не говори.
Още новини
Божидар Божанов: Борбата с корупционния модел не върви добре - прикриват се схеми в здравеопазването, провалят се изслушвания на службите
Повече пари за извънболнична помощ, поправка на несправедливости в социалното осигуряване
Законопроект на ДБ: Да плащаме за здраве, а не да доплащаме за нечий джоб
Ивайло Мирчев: Докато Радев обяснява, че България няма да участва в Коалицията на желаещите, външният министър подписва декларация, заявяваща обратното
ДБ: За да няма повече мантинели като вафли МРРБ да промени веднага лобистка Наредба от 2024 г., ограничаващи вида на мантинелите
Свилен Трифонов: Крайно време е държавата да предприеме действия за устойчиво решение на водната криза в Добрич
Медиатека
Анна Бодакова в "Денят на Дарик"
Божидар Божанов в "Говори сега"
Ивайло Мирчев в "Седмицата на Дарик"
Позиции
Декларация от Демократична България: Дипломация без сила е покана за диктат, а празният стол не е национален интерес
ДБ с отговор до КРИБ: Още в началото на юни отново предложихме държавните служители сами да си плащат осигуровките
Позиция на "Демократична България" относно палежа на български дипломатически автомобили в Скопие